Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak dlouho hoří dřevěné brikety?

  

Dřevěné brikety jsou velmi populárním druhem ekologického paliva. Díky různým dotačním programům v posledních letech v řadě přibývá domů, kde kotle na biomasu, včetně dřevěných briket, nahrazují kotle na uhlí.

Nejedná se ale jen o jeden druh paliva, dřevěných briket je několik druhů, které se liší jak svými vlastnostmi, způsobem výroby, tak i materiálem, z něhož jsou vyrobeny.

Typy dřevěných briket

  • podle typu použitého materiálu existují kůrové a pilinové
  • kůrové jsou velmi tmavé, zbývá po nich hodně popela, nevýhodou je vysoká cena
  • u pilinových je důležité, z jakého dřeva jsou vyrobeny, protože i to ovlivňuje, jak dlouho hoří; mohou být z tvrdého či měkkého dřeva, případně ze směsi obou typů dřeva
  • z hlediska typu výroby se brikety dělí na:
    • RUF – brikety ve tvaru kostky jsou lisovány z tvrdého dřeva (dub, buk) na lisech s pneumatickým tlakem, název je odvozen od firmy RUF, která lisy vyrábí
    • Brik/Briklis – tyto brikety jsou rovněž lisovány díky pneumatickému tlaku, mají tvar válečků s průměrem 6 - 7 cm a délkou asi 5 cm. Jsou světlé a nehodí se pro dlouhodobé uskladnění. Název odvozen od dalšího výrobce lisů.
    • Válcové brikety – lisují se mechanickým tlakem 400 atmosfér při teplotě kolem 120°C. Ze všech typů briket mají největší hustotu a jsou tak těžké, že neplavou (i když je v nich jen dřevo). Jsou větší – průměr je 9 – 10 cm a délka 25 – 30 cm. Prodávají se buď plné, nebo s otvorem uprostřed.
    • Osmihranné brikety – jsou lisována na lisu se šroubovnicí do podoby osmihranných válečků s otvorem uprostřed. Průměr mají stejný jako Briklis, ale jsou o dost delší – 30 – 35 cm. Na povrchu jsou tmavé, uvnitř světlé.

Existují ale i další druhyšestihranné, čtyřhranné a další subtypy. Projděte si nabídku jednotlivých výrobců a vyberte si brikety podle toho, zda je potřebujete pro kotel, kamna, krb či na grilování.

Jak dlouho hoří? To je různé!

Doba hoření se liší podle typu. Ať už si vyberete válec, nebo kostku, nejčastěji se doba hoření pohybuje od 3 do 5 hodin. Kůrové brikety vydrží hořet velmi dlouho. Proto jsou z kůry také vyráběny takzvané noční brikety, které hoří až 10 hodin.

RUF brikety naopak shoří o dost rychleji, protože pneumatický lis piliny neslisuje příliš pevně, nicméně i mezi RUF briketami jsou rozdíly podle typu použitého dřeva. Čím tvrdší dřevo, tím delší doba hoření a také méně popela. Ty nejkvalitnější jsou zařazovány do kategorie středního hoření a hoří 3 – 5, maximálně 6 hodin.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.6/5 (5 hlasů)





Související články