Sádrová omítka má řadu výhod a zvládne ji udělat i šikovný amatér.
Sádrová omítka má řadu výhod a zvládne ji udělat i šikovný amatér.
Z uživatelského hlediska je sádrová omítka:
Výhodná je i její aplikace, protože:
1. Prvním krokem je kontrola stěny, kterou chceme omítat. Zkontrolujeme, zda na zdi nejsou praskliny, nerovnosti, vlhké skvrny nebo špína, včetně prachu, případně, jestli se zdivo nedrolí. Všechny vady je třeba před začátkem omítání odstranit (oprava prasklin, odstraňování vlhkosti).
2. Zkontrolujte, jak moc podklad saje. Hodně savé podklady je nezbytné natřít penetrací, u méně savých to pod sádrovou omítku není potřeba. To platí i v případě, že budete dělat omítku silnější než 4 mm. Naopak, hladké sklovité podklady, jako jsou například monolitické konstrukce z betonu, je třeba natřít kontaktním nátěrem, který zvyšuje přilnavost omítky k podkladu.
3. Směs namíchejte v nádobě s vodou podle návodu a nechte asi 5 minut nasáknout. Vždy se dává prášek do vody, nikoli voda do prášku. Pak omítku pečlivě rozmíchejte tak, aby byla její konzistence hladká, bez hrudek a omítka nestékala.
4. Sádrová omítka se na stěnu takzvaně natahuje pomocí nerezového hladítka, nebo nanáší zednickou lžící.
5. Nanesenou omítku zarovnávejte „H“ latí (tzv. H profil), přičemž se lať musí táhnout takzvaně do kříže (zdola nahoru a ze strany na stranu), nikoli do oblouku.
6. Když omítka zatuhne tak, aby nelepila, ale prstem do ní půjde udělat důlek, zkropte ji trochu vodou a pak rozfilcujte houbovým hladítkem nebo pěnovou houbou. Nakonec omítku vyhlaďte gletovacím hladítkem.