Jak řezat molitan?

Molitan je u nás velmi známý materiál, z něhož se v minulosti kutilsky vyrábělo všechno možné, i nemožné. Mnoho z nás si ještě pamatuje spaní na molitanové matraci na zemi, než se hlavně mladým lidem podařilo našetřit na postel (taky to mám za sebou), ale v nábytkářství se používá dodnes. Jedná se vlastně o pěnový lehčený polyuretan (PUR), který má objemovou hmotnost 25 – 50 kg na metr krychlový.  Vyrábí se reakcí izokyanátů a hydroxilové složky.

Molitan je tedy obchodní značka specificky českého původu. Vznikla ve firmě Gumotex Břeclav v 1. polovině 60. let. Inspirací pro název bylo latinské slovo mollis, tedy měkký, ohebný.

Molitan má řadu skvělých vlastností:

  • nízká hmotnost
  • prodyšnost
  • zdravotní nezávadnost
  • dobrá stlačitelnost a ohebnost

Vedle čalounění se molitan často používá i jako izolace a rádi s ním pracují také modeláři. Co ale dělat, když máme příliš velký kus a potřebujeme molitan uříznout? Klasickým nožem ani nůžkami to nezkoušejte, pokud nechcete mít pěnu okousanou jak od myši. Nejjednodušším řešením, je najít si čalouníka a nechat si molitan nařezat profesionálně, ale ne každému je takové řešení dostupné hlavně logisticky. Cenově třeba oříznutí pruhu molitanu do postele na užší šířku představuje zhruba 100 – 200 Kč. Nebo si rovnou u dodavatele objednejte přesně takový rozměr, jaký potřebujete. Jaká jsou ale jiná řešení pro kutily?

Odlamovací nůž

Pokud netrváte na dokonale rovných a hladkých hranách, třeba když si řezáte kus molitanu na izolování trubky, použijte odlamovací nůž, nejlépe s novou ostrou čepelí. Šikovnější s ním zvládnou i tu matraci, ale je to piplavá práce. Zásadní je na molitan neklekat, jinak se vahou těla zdeformuje a řez bude křivý. Vhodnější je naopak položit si pruh molitanu na rovnou vyvýšenou podložku, jako třeba stůl, a pak opatrně řezat nejdříve shora, pak zdola a pokud je vrstva vyšší, nakonec řez dokončit ve středu.

Řezačka polystyrenu funguje i na molitan

Možná máte vy nebo někdo z vašich kamarádů řezačku na polystyren, která funguje na principu tavného řezání. Tavný drát se připojením tavičky do elektřiny rozžhaví na velmi vysokou teplotu a pak čistě a jednoduše molitan nařeže, stejně jako polystyren. Jen musíte počítat s tím, že u molitanu to půjde o něco pomaleji. 


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.62/5 (21 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články


Aktuální články