Jak odstranit starou malbu?

Odstraňování staré malby nepatří právě mezi nejpříjemnější aktivity. Proto si nejdříve rozmyslete, zda je to skutečně nutné. Když je na omítce minimum vrstev, je odstraňování staršího nátěru poměrně náročné, protože bude velmi pravděpodobně špatně vsakovat vodu. A bez toho se stará malba odstranit nedá.

Každopádně, jsou situace, kdy to udělat budete muset, a to, když se chystáte:

  • stěrkovat
  • štukovat
  • tapetovat

Dalším důvodem pro odstranění staré malby je špatný stav povrchu, tedy když je na omítce víc nátěrů, které se místy odlupují.

Než začnete

Ideální je, když je místnost, kde se chystáte na odstraňování staré malby, úplně prázdná, ale to se povede málokdy. Vystěhujte proto všechno, co jde mimo pokoj. Zbylý nábytek umístěte doprostřed místnosti a důkladně zakryjte igelitovou plachtou nebo mikroténovou fólií. Tu přilepte k podlaze, aby se vám prach ze škrabání pod plachtu nedostal. Pak stejně důkladně přikryjte i podlahu a plachtu také přilepte. Na přilepenou fólii dejte ještě jednu vrstvu igelitu nebo mikroténu, ale už ji nepřilepujte, ale naopak ji zakryjte ještě kartonem z krabic. To je moc důležité, protože prach a voda vytvoří kaši, která se vsákne do kartonu, ale na fólii by udělala kluzkou vrstvu, na níž by se vám těžko pracovalo. Můžete i zakrýt okna, pokud se vám je nechce následně mýt.

Bez vody to nejde

Abyste mohli začít starý nátěr seškrabávat, je nejdřív třeba stěnu důkladně navlhčit. Pamatujte si, že stěna musí být nasáklá důkladně, jinak neseškrábete jen staré nátěry, ale také štuk pod nimi. Postupujte po větších částech a nechte vodě dost času, aby se vsákla, než se dáte do škrábání. Za zhruba čtvrt hodiny byste měli zvládnout jednu stěnu průměrně velké místnosti. Někdo doporučuje horkou vodu, podle jiných odborníků stačí studená. Vlhčit se dá několika způsoby:

  • rozprašovačem nastříkejte stejné množství vody na celou stěnu, a to opakovaně, až je dost vlhká
  • vodu nanášejte klasickou malířskou štětkou, případně houbou a dávejte pozor, aby bylo vody všude na stěně přibližně stejné množství
  • použijte váleček na teleskopické tyči, kterým postupujte zdola nahoru (je-li trochu méně mokrý, můžete jím navlhčit i strop a ani nebudete potřebovat štafle)

Škrábání

Navlhčenou stěnu, do které se již voda důkladně vsákla, můžete začít škrabat. Na škrabání použijte ocelovou stěrku, širokou špachtli nebo malířskou patentní škrabku. Nástroj mějte vůči stěně pod malým úhlem, protože tak budete postupovat šetrněji ke štuku. Při škrabání se vždy začíná stropem a pak teprve přijdou na řadu stěny. Pokud půjde škrábání těžce, zeď znova navlhčete. Je to poměrně náročné nejen pro vaše ruce, takže se nedivte , když se vám stěrka či škrabka postupně obrousí.

Vymývání

Tím práce ale nekončí. Po seškrabání je třeba zbytky nátěrů ještě takzvaně vymýt.  Použijte vodu, případně mýdlovou vodu a širokou štětku, nebo houbu. Metoda vymývání se používá také, když starý nátěr neseškrabujete. Někdo v takovém případě radí přidat do vody místo mýdla saponát. Vždy je ale nutné stěnu nakonec očistit také vodou čistou.

A pak už jen stačí vysát prach a trochu si odpočinout, než se dáte do malování, nebo dalších aktivit, na které jste si zdi připravovali.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.81/5 (21 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články

Aktuální články