Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak opravit tekoucí radiátor?

  

Radiátor je v současnosti nezbytnou součástí téměř každého domu i bytu. Ať už máte článkové, nebo modernější deskové, klasické litinové či ocelové, nebo hliníkové nebo měděné, může se stát, že vám z něj někde začne unikat voda. Mohou to být jen kapky, nebo rovnou pramínek, v každém případě je třeba radiátor opravit, jinak nebude pořádně hřát a vy budete běhat sem tam s umyvadlem nebo hrnečkem a odstraňovat následky.

Opravit nebo vyměnit?

Pokud jsou radiátory staré 15 nebo dokonce 20 let, je malý otvor jen předzvěstí větších problémů. Jako každý materiál, tak i kov, z něhož je radiátor vyrobený, stárne. U článkových radiátorů můžete nechat vyměnit jednotlivé články, ale u starších radiátorů se většinou vyplatí místo dílčí opravy celková výměna. U deskových je také třeba výměna celého radiátoru. Sami to ale nezkoušejte, to chce raději zavolat topenáře.

Co naopak sami zvládnete

Existují ale menší závady, které opravit můžete. Některé z nich se lépe opravují mimo topnou sezónu s vypuštěným radiátorem, ale nouzově to jde i ve chvíli, kdy ještě potřebujete topit. Na co můžete narazit?

  1. Netěsnící spoj

Ten se právě nejlépe opravuje po sezóně. Topná soustava se vypustí, v místě poruchy se radiátor rozebere a spoj se znova přetěsní. Pokud ale nemůžete čekat na konec zimy, odstraňte z postiženého místa nános rzi a barvu a netěsnost vyplňte vhodným tmelem. Další alternativou je namotat na spoj těsnicí teflonovou pásku a celé to pak ještě omotat stahovací ocelovou páskou, jako se opravují třeba hadice. Dá se použít i stará známá koudel, ale je vhodné je ještě pojistit třeba epoxidovým lepidlem.

  1. Dírka v tělese

Na skutečně malé dírky v topení by mělo stačit opravné lepidlo (například Pattex Repair Express). V podstatě je to něco mezi lepidlem a tmelem, kterým podle návodu dírku jednoduše utěsníte. Jeho výhodou je, že ztuhne za několik minut a odolá i velmi vysokým teplotám.  Jedinou nevýhodou je, že by těleso protékající radiátoru nemělo být na přímém slunci, protože tyto typy lepidel nemají rády vlhkost a UV záření dohromady.

  1. Kapající trubky

Na opravy prasklin v trubkách se dají koupit opravné objímky. Jde v podstatě o jakýsi límec, který natáhnete na postižené místo a utáhnete. Ale k tomu je třeba trubku odpojit. Proto můžete vyzkoušet i provizorní řešení, které je použitelné i bez nutnosti trubku vymontovat. Vezměte si kus gumy (ze staré hadice, duše na kolo apod.), dvě vrstvy gumy obtočte kolem dírky v potrubí a pevně utáhněte drátem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.17/5 (23 hlasů)

Související články