Otázkou je, jak si tu koupelnu vytopit. Na výběr je jako vždy několik možností: klasický radiátor, otopný žebřík, podlahové topení, infrazářič či některý z designových kousků. Závisí jen na velikosti, dispozici a také vybavení koupelny. Klasické radiátory se do nových koupelen už v podstatě vůbec nemontují – v malém prostoru nevypadají nejlépe, zabírají místo a ručníky se na nich suší podstatně hůře než na žebříku. Pojďme se tedy věnovat dalším variantám koupelnového topení.
Podlahové | Žebříky | Infrazářiče | Designové
Podlahové topení
Skvělý pocit tepla pod nohama ihned po vystoupení z vany zajistí podlahové topení. Šetří i energii, protože pocitově nepotřebujeme mít místnost vytopenou na tak vysokou teplotu, je-li nám teplo od nohou. Další výhodou je, že nezabere žádné místo, což ocení zejména majitelé menších bytů (i koupelen). Moderní typy podlahového topení jsou vybaveny regulačními systémy s možností načasování cílové teploty na konkrétní hodinu. Ne každý si ale chce rozkopat již hotovou podlahu, proto se hodí zejména pro novostavby nebo celkově rekonstruované koupelny. Druhou nevýhodou je, že ručníky asi na podlaze sušit nebudete, i když to může vyřešit instalace elektrického sušáku. Ale odradit zájemce mohou také vyšší pořizovací náklady.
Otopný žebřík
Otopné žebříky pro koupelny v sobě spojují schopnost vyhřát místnost i funkci praktického sušáku na ručníky. I proto jsou tak oblíbené. V současnosti se dají pořídit v mnoha různých tvarových variantách i barevných verzích, takže se dokonale přizpůsobí stylu a barevnému ladění koupelny. Ale je to pořád nadstandard. Čím méně obvyklý tvar, barva či materiál, tím vyšší cena.
Pořídit si můžete jak žebřík, který budou součástí otopného systému celého bytu, tak samostatný, který jsou poháněn elektřinou ze zásuvky. V prvém případě žebřík ovládáte stejně jako radiátor. Pokud ale netopíte v žebříku zároveň s vytápěním zbytku domu či bytu, může trvat poměrně dlouho, než se koupelna ohřeje. A také podlaha asi bude trochu studit, ale otopný žebřík v běžném provedení bude určitě levnější než podlahové topení a nainstalujete ho také snadněji. Asi nejideálnější kombinací je podlahové topení a otopný žebřík na stěně.
Infrazářič
Kdo si pamatuje klasická umakartová jádra v panelových domech, pamatuje si i infrazářič namontovaný nad dveřmi do koupelny. Hřál jen asi do jednoho metru a ve zbytku místnosti byla zima. Naštěstí jsou moderní infrazářiče úplně jiné. Tyto sálavé panely pracují na principu vysílání elektromagnetických vln. Rozzáří se ihned po zapnutí, takže v koupelně bude rychle teplo. Moderní infrazářiče mají také zajímavý a velmi variabilní designový prvek. Nejčastěji se montují na stěnu a ovládají se vypínačem na šňůrku. Některé z nich jsou regulovatelné a mají několik teplotních stupňů. Výhodou je nízká pořizovací cena i nízká spotřeba energie, nevýhodou je nutnost pečlivého výběru bezpečného umístění. I když mají moderní infrazářiče povrch, který chrání pokožku před popálením, není vhodné, aby na zapnutý infrazářič dosáhly děti.
Topení jako designový prvek
Některé koupelny jsou designovými skvosty, kde vše, včetně topení, dokonale ladí. Můžete se tak setkat jak s otopnými žebříky, otopnými tělesy, tak i infrazářiči v zajímavých designech.
Otopné žebříky tak například jsou:
- asymetrické
- hranaté
- oblé
- různě barevné
- v podobě různých typů mříží
Otopná tělesa si můžete vybrat:
- kovová trubková
- s keramickým povrchem
- vyrobená z teplosměnných hliníkových lamel
Vyrábějí se v různých barvách i kombinacích materiálů.
Infrazářiče se také prodávají v designových verzích, například jako:
- zrcadla
- skleněné panely
- panely v podobě fotografií (můžete si u výrobce objednat i panel se svou vlastní fotografií)
Vybrat si můžete nejen výrobky českých firem, ale řady zahraničních společností, z nichž zejména italské mají v koupelnovém designu bohatou tradici.