Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak čistit mosaz?

  

Mosaz je slitinou známou již tisíce let a díky svým vlastnostem je velmi populární i v současnosti. Jeho nevýhodou je, že se může po čase zakalit a špínu a mastnotu dost přitahuje, ale vyčistit jí můžete jak chemickými přípravky z drogerie, tak i za pomoci domácích metod.

Je to mosaz?

Ne všechno, co je lesklé jako lesní roh, je skutečně mosaz. Ale jak to poznáme? Jednoduše, obyčejným magnetem. Když se vám na zkoumaném předmětu uvelebí, mosaz to není, pokud se z předmětu magnet spadne, máte mosazný předmět.

Mosazné cihly, surový mosaz

CC: stix

Typy mosazných povrchů

Ne každý mosazný povrch je stejný. Existuje:

  • nelakovaný (klasický mosazný povrch, například mosazné kliky, hmoždíře, knoflíky atd.)
  • lakovaný (najde se u současných výrobků, lak funguje jako ochrana proti oxidaci, předmět se zakalí jen, když je lak poškozený)
  • patinovaný (u některých starožitností je patina neboli měděnka, tedy zelenkavý povlak, považována za kladnou vlastnost)

Nelakovaná mosaz

Bavlněný hadr namočte do vody s prostředkem na nádobí, důkladně vyždímejte a předmět jím očistěte. Záhyby a obtížně dostupná místa vyčistěte jemným kartáčkem na zuby. Pak ho opláchněte a osušte.  

Mosaz s lakem

Lakovaný mosazný předmět je lesklý po celém povrchu, jeho odstín je většinou žlutý. Čištění není komplikované, budete potřebovat jen vodu a mýdlo.  Odstraníte prach a pak v mýdlové vodě navlhčete bavlněný hadřík a povrch mosazného předmětu jím lehce otírejte dočista. Postup opakujte s hadrem namočeným v čisté vodě a odstraňte tak zbytky mýdla. Třetím hadříkem předmět vysušíte.

Jak se zbavit poškozeného laku?

Mosaz může vlivem změny teploty mírně měnit svůj objem. Když budete předmět polévat horkou vodou, trochu se roztáhne, včetně laku. Pak předmět ochlaďte a on se smrskne, ale lak už ne, takže ho pak snadno sloupnete. Můžete zkusit i odlakovač na nehty, ale předem doporučuji raději vyzkoušet na nějakém méně viditelném místě, protože konkrétní složení odlakovačů se může lišit. A nezapomeňte větrat a nemít zapálenou svíčku ani jiný plamen

Klasická mosaz se ráda leskne

Mosazný předmět zbavený hrubé špíny a prachu musíte vyleštit. Z komerčních výrobků se nejčastěji používá starý známý Sidol, ale existují i ekologické varianty. Přípravek naneste na hadřík a leštěte tak dlouho, až bude povrch lesklý.

Pokud máte radši přírodní domácí leštidla, smíchejte šťávu z poloviny citronu s jedlou solí tak, aby vznikla pasta. Pokud sodu nemáte, můžete zkusit obyčejnou sůl. Pastu nanášejte hadříkem velmi opatrně, abyste omylem neudělali škrábance. Netlačte, pasta účinkuje i tak.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.67/5 (6 hlasů)

Související články