Možnosti odhlučnění podlahy

Ať už bydlíte v rodinném domě, nebo v paneláku, hluk je tím, co vám může hodně znepříjemnit život. Dá se s ním ale bojovat za pomoci moderních izolačních materiálů, které dokáží výrazně snížit kročejový hluk, případně změnou některých stavebních prvků ve starší zástavbě. Ve své vlastní nemovitosti to budete mít výrazně snazší. Přesvědčit sousedy bydlící v činžovním domě nad vámi, že jejich hluk je nesnesitelný a je třeba ho řešit, bývá někdy nadlidský úkol.

Poraďte se s projektantem

Pro odstranění hluku je velmi důležité vědět, jaká je konstrukce domu, protože pro zvuk je zásadní, zda se jedná o stavbu zděnou, betonovou. Každý materiál i každé konstrukční řešení pracuje se zvukem jinak. U panelových domů to bude obdobné, takže pokud víte o někom, kdo se s hlukem úspěšně vypořádal v podobném domě, jako je ten váš, udělejte to podobně. U rodinných domů je lepší nechat si nejvhodnější řešení doporučit odborníkem i vzhledem ke konkrétnímu stavu dané budovy. Parametry pro neprůzvučnost v obytných budovách určuje norma ČSN 73 0532.

Jen další vrstva nestačí

Každá podlaha se skládá z více vrstev. Nestačí tedy jen přidat jednu navíc, ale je třeba posoudit celou skladbu podlahy. Ostatně, když přidáte vrstvu vysokou několik centimetrů, může to nepříznivě ovlivnit stávající podobu místnosti, třeba otvírání dveří.

Různé druhy zvukové izolace

Kročejová izolace má oddělit kroky na pochozí vrstvě od nosné konstrukce podlahy, ale pro každý typ podlahy se hodí něco jiného. Vhodné druhy kročejové zvukové izolace se dodávají buď ve formě podložek nebo desek. Někde je vhodné je i kombinovat, protože každá vrstva zachytí jiný rozsah hluku. Konkrétní výrobek si zvolte podle finální pochozí vrstvy a dalších parametrů, jako jsou:

  • vhodná pochozí vrstva,
  • vhodná podkladová vrstva,
  • materiál,
  • tloušťka vrstvy
  • kročejová izolace, kterou zachytí,
  • lze/nelze použít pro podlahové topení

Materiálem kročejové izolace může být polyethylenová pěna, desky z lisovaného dřevěného vlákna, extrudovaný polystyren (XPS), pěnový polystyren (EPS), polypropylen v kombinaci se spunbondovou tkaninou, sendvičová izolace s polymerním jádrem, které je oboustranně kryto speciální tkaninou, 3D monofilní rohože, desky z minerálních vláken a další.

Mnoho izolačních materiálů plní hned několik úkolů najednou, takže kromě zvuku izolují i teplo, vlhkost apod. Nezapomínejte ani na vhodné dilatační pásky, které oddělí konstrukci podlahy od svislých stěn, jinak by se zvuk přenášel i do nich. Většina výrobců nabízí pro odhlučnění podlah celé sady výrobků.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 





Související články

Aktuální články