Ideální na měření je pásmo. Můžete sice použít i klasický skládací metr, ale zvlášť na větší plochy je poněkud nešikovný. Pak budete ještě potřebovat papír a propisku, abyste si naměřené údaje zapsali. Na svou paměť nespoléhejte, nebo budete každý rozměr zjišťovat několikrát (jako třeba já).
Pokud je plocha rovná a jedná se o čtverec nebo obdélník, stačí si vzpomenout na školní geometrii a změřit délku jednotlivých stran. Plochu získáme vynásobení výšky a šířky u stěn, ploch nábytku apod. a délky a šířky u místností či pozemků. Pozor, oba rozměry musíte míst ve stejných jednotkách, 2 metry x 300 cm vám správné metry čtvereční nedají.
Složitější tvary
Horší situace nastane, když máme zjistit plochu složitějšího tvaru. Udělejte si nákres, nejlépe na čtverečkovaný papír, pečlivě změřte všechny rozměry a pak si plochu rozdělte na menší geometrické tvary, jejichž plochu už spočítat umíte, a výsledky nakonec sečtete.
Čtverec nebo obdélník už umíme, na trojúhelníky je nejjednodušší Heronův vzorec, který nám pomůže určit plochu trojúhelníku jen se znalostí délky jeho tří stran. Ale protože se jedná o odmocninu, už to bude chtít aspoň kalkulačku. Pro jiný způsob potřebujeme znát délku jedné strany trojúhelníku a k ní příslušné výšky. Představte si, že strana trojúhelníku, kterou jste změřili, je základna, k ní příslušná výška je kolmice, která určuje vzdálenost od této základny k protilehlému vrcholu trojúhelníku. Vzorec je pak: S = ½ x a x v, kde a je délka strany a v je výška. Ale úplně nejjednodušší je použít kalkulačku třeba na stránkách některého z prodejců barev.
Plochu kruhového tvaru získáme výpočtem S = πr2, kde r je poloměr (délka od středu ke kraji kruhu) krát stejný rozměr krát 3,14. Půlkruh spočítáme stejně, jen konečný výsledek vydělíme dvěma.
A ještě rada nakonec, pokud kupujete cokoli podle čtverečních metrů, kupte aspoň o 10 až 20 procent víc.