Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak si vyrobit lepidlo?

  

Možná se ptáte, proč si vyrábět lepidlo doma, když nejrůznějších lepidel jsou plná nejen papírnictví, ale také supermarkety. A vteřinové koupíte klidně i na čerpací stanici. To je sice pravda, ale i tak se můžete dostat do situace, kdy se vám návod na domácí lepidlo bude hodit. Třeba jít kvůli lepidlu z horské chalupy několik kilometrů pěšky sněhem se asi nebude chtít nikomu.

První pomoc v lepení

Když jsem byla malá, trávila jsem hodně času u babičky Marušky. Ta mě naučila, že papír mohu v případě nouze slepit vaječným bílkem. Není to zrovna nejpevnější, ale jako první pomoc to funguje skvěle. A hlavně, vajíčka má doma skoro každý. Jen pozor, aby to byl skutečně jen bílek bez příměsí žloutku.

Lepení bez chemie

Hodně lidí se snaží žít co nejzdravěji a omezit množství chemie ve svém životě na minimum. Pro ně existuje několik návodů na lepidla ze surovin přírodního původu. Není to sice speciální lepidlo na plast, kov či kůži, ale papír, karton a někdy i malé kousky dřeva s ním přilepíte celkem spolehlivě.

Lepidlo z mouky

Budete potřebovat pšeničnou mouku a vodu. Verzí tohoto lepidla je celá řada, například 3 polévkové lžíce mouky na 4 lžíce studené vody. Směs rozmícháte tak, aby v ní nebyly hrudky, a přimícháte do hrnku horké vody a na mírném ohni povaříte. Jiná verze říká, že se mouka nasype přímo do vody a přivede k varu. Za stálého míchání se na mírném ohni vaří maximálně pět minut, až zhoustne. Pak se nechá hotové lepidlo vychladnout (klidně ho dejte i do ledničky) a můžete lepit. Někdo používá místo mouky kukuřičný škrob. Pro větší pojivost se dá do směsi po odstavení zamíchat také lžíce cukru.

Lepidlo z brambory

Stačí vám brambora (nebo brambory, záleží na tom, kolik lepidla potřebujete), čistý nejlépe bavlněný hadřík, hrnec a vodu. Bramboru oloupejte, opláchněte vodou a osušte třeba papírovou utěrkou. Pak si rozprostřete hadřík a na jemném na struhadle na hadřík bramboru nastrouhejte. Dostanete kaši s velkým množstvím tekutiny. Hadřík pak vyždímejte do hrnce tak, aby vám tam nepadala pevná hmota z brambor, a nechte asi 10 minut odstát. Pak by se měla na dně objevit bílá vrstva a nad ní ještě jedna vodová. Bramborovou vodu opatrně slijte tak, aby v hrnci zůstala bílá vrstva. Přilijte do hrnce asi 30 mililitrů vody a přiveďte k varu. Vařte 2 minuty za stálého míchání, pak odstavte a nechte vychladnout a máte lepidlo hotové.

Lepidlo ze Solamylu

Solamyl je jemný bramborový škrob. Lepidlo z něj se dá vyrobit velmi snadno. Stačí smíchat 1 polévkovou lžíci Solamylu s půl litrem studené vody a zahřívat za stálého míchání. Se zvyšující se teplotou začne směs houstnout. Je třeba směs odstavit ještě předtím, než se začne vařit. Pokud neodhadneme vhodný okamžik k odstavení, stačí lepidlo trochu naředit vodou. Po vychladnutí je lepidlo připravené k lepení. Dá se i uchovávat, ale ne příliš dlouho, mohlo by zplesnivět.

Podzimní lepidlová inspirace

Jen na podzim si můžete vyrobit další lepidlo. Potřebujete na ně totiž čerstvé kaštany, ze suchých plodů vyrobit nejde. Nasbírané kaštany oloupejte, rozdrťte a pak smíchejte s vodou. Z toho vznikne lepkavá hmota, ale aby bylo lepidlo hotové, je do ní ještě třeba přidat formalín (zhruba 40% vodný roztok formaldehydu). Po jeho přimíchání dostanete něco jako kaštanový pudink, který ale rozhodně není k jídlu. Pak se návody rozcházejí. Někdo směs opatrně zahřívá, pak vychladí, jiný tento krok vynechá a směs dá jen zatuhnout. Pak už se dá lepit.

Domácí lepidlo na plasty

Kutilský návod na lepidlo na plasty, které používají i někteří modeláři, je také velmi jednoduchý. Do uzavíratelné skleničky nalijete trochu acetonu a do něj házíte postupně kousky polystyrenu, který slouží třeba jako výplň krabic s elektronikou, nebo izolace. Přidáváme ho tak dlouho, než se polystyren přestane rozpouštět, a mícháme.  Když už zůstane ve směsi kousek polystyrenu a rozpouštění skončilo, lepidlo je hotovo. Dá se i uchovávat, ale sklenička se musí důkladně uzavřít, jinak lepidlo zaschne.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.17/5 (6 hlasů)

Související články