Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Kam odvézt stavební suť?

  

Pokud si svůj dům či byt nějak stavebně upravujete, velmi pravděpodobně budete mít doma nějaký odpad, mezi který patří i stavební suť. Klasik by řekl: „Kam s ní?“ Stavební suť se dá znova použít a proto je ji vhodné odevzdat k recyklaci. Takový materiál ale rozhodně nepatří do běžné popelnice ani do příkopu za obcí. Pokud nechcete dostat pokutu, nebo naštvat sousedy, musíte ji uložit jinak.

Sběrný dvůr

Do sběrného dvora lze uložit v místě trvalého bydliště odpady zdarma, ale ne vždy to platí i o stavební suti. V některých sběrných dvorech stavební suť přijímají výhradně za úhradu. Proto se vždy podívejte na ceník toho dvora, kam chcete odpad dovézt. A nezapomeňte si s sebou vzít svůj občanský průkaz. Pozor, většina sběrných dvorů, zejména v menších městech, má odlišnou pracovní dobu v zimě a v létě.

Sběrný kontejner

Řada měst přistavuje minimálně jednou ročně kontejnery na velkoobjemový odpad. Zkuste se podívat, zda se to netýká také místa ve vaší blízkosti v době, kdy se budete potřebovat suti zbavit, a ověřte si, zda se do kontejneru smí suť ukládat.

Skládka odpadu

Stavební suť můžete také uložit na skládce odpadu, ale opět za úplatu. Skládky se týkají spíše větších objemů. Proto i cenu za uložení stavební suti uvádějí za tunu. Dle lokality a také přesné specifikace dováženého odpadu se jedná o částky v řádu set korun. Můžete si objednat i specializovanou firmu, která suť na skládku odveze přímo od vás, ale v takovém případě si opět připlatíte.

Suť

Autor: MIH83

Využijte ji!

Stavební suť můžete také sami zrecyklovat a tak ji dál smysluplně využít. Hodí se například do základů, do rýhy pod suché kamenné zídky, či jako základ skalky na zahradě. Rozdrcenou sutí se dají vysypat cestičky nebo ji lze použít jako stavební vrstvu při dalších stavebních úpravách. Vždy si ale dejte pozor, aby se jednalo skutečně jen o suť, která v sobě neobsahuje žádné nebezpečné látky ani části. Těmi mohou být třeba zbytky elektroinstalace, chemické látky (platí zejména o starších malbách na zdi), azbest či asfaltový papír. Jakékoli nebezpečné odpady odevzdejte buď ve sběrném dvoře, nebo na skládku, jinak byste si mohli způsobit i zdravotní komplikace, případně ohrozit zdroje spodní vody.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (3 hlasy)

Související články