Jak rozdělit místnost?

Ať už máte místnosti s velkou plochou, nebo naopak miniaturní garsonku, kterou potřebujete rozdělit do několika zón s rozdílnými funkcemi, na výběr máte hned několik způsobů, jak to udělat. Pracovně si můžeme takové dělící příčky rozdělit do dvou velkých skupin, které si pracovně nazveme stěny a optické prvky.

Stěny

Můžete si nechat postavit klasickou zděnou příčku, ale v současnosti se příčky daleko častěji staví ze sádrokartonových desek. Místnost se tak dokonale rozdělí na dvě menší, které lze propojit buď klasickými, nebo posuvnými dveřmi. Další alternativou je příčka částečná, která může sahat buď jen do zhruba dvou třetin výšky stěny, nebo až do stropu, ale s přiznaným průchodem. Ten může být buď úplně volný, nebo oddělený závěsem.

Takovou částečnou příčku můžeme vytvořit i z vhodných kusů nábytku, jako jsou například skříně, knihovny, obývací stěny, police.  Další pevné stěny lze vytvořit z desek z mléčného skla, z barevného či průhledného plastu, a to buď stabilní, nebo posuvné v podobě takzvaných mobilních stěn.

Stěny mohou být i lehké, jen z látky a podobných materiálů. Takový je buď klasický látkový závěs, japonská stěna, látková roleta a žaluzie (obojí horizontální i vertikální), rohož v rámu či paraván. Pořídit si můžete i příčky z bambusu nebo ratanu. Do některých interiérů skvěle zapadne i příčka z klasických dřevěných prken, ať už v přírodní podobě, nebo natřených barvou.

Optické prvky

Opticky lze místnosti rozdělit i bez fyzických příček nebo s jejich malou pomocí. Tou může být například příčka z průhledného plastu, která sice fyzicky dvě části místnosti oddělení, ale zároveň propouští světlo. Ale optický pocit dvou či několika částí v jedné místnosti lze i prostá rozdílná výmalba, jen musí mít každá ze zón barevně výrazně jiný odstín. Záleží jen na vašem vkusu, ale zkuste se inspirovat i radami odborníků. Například spací zóna s červenými stěnami pro klidné sny asi nejvhodnější není.

Opticky místnost rozdělí i vhodné rozestavění nábytku. Jednotlivé zóny se výrazněji oddělí, když nábytek dáte každý jiným směrem. Například sedací soupravu a konferenční stolek dáte směrem k oknu, zatímco pracovnu nasměrujete do pravého rohu u dveří a kuchyňský kout do levého rohu. Nebo čelo postele dáte k zadní stěně knihovny, která opticky oddělí spací a obývací zónu.

Když některé kusy nábytku doplníte třeba o obrazy zavěšené do prostoru od zdi, můžete místnost také oddělit výrazněji. Zavěsit je můžete například zároveň se zadní stěnou pracovního stolu postaveného bokem u zdi uprostřed pokoje.

Snižte si strop a vytvořte si další místnost

Dělit místnost, ale nemusíte jen na dvě místnosti, ale i na dvě patra. To platí hlavně o historických domech s vysokými stropy, nebo bývalých továrních halách, takzvaných loftech. V těchto vysokých místnostech dá vytvořit nejen poměrně obvyklé patrové spaní, ale stále častěji se v částečném, nebo celkovém patře objevují třeba pracovny, šatny, koupelny, či místnosti pro hosty. Kromě kvalitní konstrukce je u takového patrového řešení velmi důležité i vhodné schodiště. Nesmí být jen elegantní na pohled, ale i pohodlné pro denní používání.

Inspiraci můžete najít v řadě realizovaných bytů, jejichž fotodokumentaci snadno dohledáte na internetu.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články

Aktuální články