Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak velký koupit bojler?

  

Ne každý má doma dálkové topení a dálkovou dodávku teplé vody, nebo kotel se zásobníkem. Teplou vodu ale potřebuje každý. Řešením je v takovém případě koupě a instalace bojleru nebo ohřívače vody. Jak velký bojler ale vybrat?

Při úvahách o potřebné velikosti bojleru musíme brát v potaz několik proměnných:

  1. Počet osob v domácnosti
    Čím více osob se podílí na spotřebě teplé vody, tím větší by měla kapacita bojleru být. Do celkového počtu je třeba započítávat i děti, včetně velmi malých. A spotřeba pro děti není v žádném případě menší než pro dospělé. Každá maminka potvrdí, že s dětmi naopak spotřeba raketově roste, protože mrňousové jsou schopní se umazat kdekoli a čímkoli.
  2. Spotřeba
    Obecně se například při projektování novostaveb počítá s 50 litry teplé vody na osobu a den, ovšem toto množství nelze při více osobách je násobut ale reálné hospodaření s teplou vodou se může ve dvou naprosto stejných bytech se stejným počtem osob dost zásadně lišit. Pokud se jenom sprchujete, bude spotřeba jiná než u někoho, kdo si dopřává denně teplou koupel. Stejně tak v kuchyni s myčkou spotřebujete na mytí špinavého nádobí podstatně méně vody, než když veškeré nádobí umýváte jen ve dřezu. Množství spotřebované teplé vody ovlivňují i baterie – menší je u pákových, větší u kohoutkových.

Orientačně můžete potřebnou velikost bojleru zjistit v následující tabulce:  

Doporučený minimální objem bojleru (v litrech)

Osob v domácnosti,
včetně dětí
Spotřeba teplé vody
(v litrech)
NÍZKÁ STŘEDNÍ VYSOKÁ
1 40 40 65
2 40 65 100
3 65 100 125
4 75 125 175
5 90 160 250
6 110 175 250

Podrobněji si ji můžete vypočítat v některé kalkulačce, například zde, kde se vypočítává nejen podle počtu osob, ale i podle volitelných činností, na něž je teplá voda potřeba. Tyto aktivity si můžete navolit pro každou osobu zvlášť, takže pokryje i rozdílné zvyky jednotlivých členů domácnosti.

  1. Požadovaná teplota ohřevu
    Čím vyšší teplotu ohřáté vody vyžadujete, tím menší je třeba zásobník, ale naopak, se snižující se teplotou se potřebná velikost bojleru zvyšuje. Není ale vhodné vodu ohřívat na příliš vysokou teplotu. Čím větší je rozdíl mezi okolím a teplotou uvnitř bojleru, tím vyšší jsou tepelné ztráty a taky spotřeba energie. Nedoporučuje se nastavovat více než 65°C, protože při hodnotách nad tuto teplotu se zvyšuje uvolňování vodního kamene. Tím si zbytečně snížíte životnost svého bojleru.

Pokud jste si vypočítali potřebnou velikost, vyberte si vhodný typ třeba v některém z e-shopů. Velikost zásobníku bojleru v nich bývá jedním ze základních parametrů výběru a vy se tak informačně vybavíte i pro případný nákup v kamenném obchodě.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (9 hlasů)

Související články