Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak ušít potah na matraci?

  

Dnes už se dají sice koupit matrace se snímatelným povlakem, ale třeba máte doma matraci která vám vyhovuje a chcete ji jen trochu vylepšit. Tak proč si na ni neušít povlak? V našem návodu budeme počítat s matrací s rozměry 200 x 100 x 20 cm.

Co budete potřebovat:

  1. látku – povlak by měl být pevný, ale zároveň měkký a na dotek příjemný, aby se na matraci dobře leželo. Preferujte látky z přírodních materiálů. Metráž se prodává v různých šířích. Až bude přemýšlet, kolik látky budete potřebovat, nezapomeňte, že potřebujete dvojnásobek délky matrace + k tomu dvojnásobek výšky matrace + pár centimetrů na záložky. Zdatné švadlenky zvládnout záložky uzoučké, začátečníkům doporučuji dělat je radši širší. A hlavně, abyste byli schopni povlak na matraci natáhnout musí být o kousek širší – centimetr na každé straně je minimum.
  2. centimetr – školní pravítko fakt není to pravé ořechové
  3. šicí stroj – samozřejmě můžete šít i v ruce, ale z vlastní zkušenosti vám to nedoporučuji, je to děsná dřina
  4. něco na zapínání (zip, knoflíky, patentky, suchý zip)

Máte dvě možnosti

Buď budete šít povlak kopírující tvar matrace, takže vlastně takový látkový kvádr, nebo ušijete něco jako obrovský povlak na polštář. První varianta bude vypadat perfektně, ale pro méně zdatné šiče klidně postačí varianta druhá – povlak splní svou roli stejně a bude to jednodušší. Popíšeme si obě varianty, které jsme si pracovně označili „kvádr“ a „polštář“.

Jak na to?

  1. Kvádr
    Budeme potřebovat 2 pruhy látky široké cca 106 cm a dlouhé 206 cm (označíme si je A). Na všech stranách založíme látku o jeden centimetr a přišijeme k rubové straně. Pak si stejným způsobem připravíme 2 dlouhé a 2 krátké pruhy na boční strany. Menší by měly mít rozměr 106 x 26 cm (B), delší 206 x 26 cm (C). Připravené pruhy pak k sobě sešijeme. Sešíváme rubové strany tak, že je k sobě po délce přiložíme a prošijeme – opět tak na centimetr maximálně, aby se nám povlak příliš nezmenšil. Nejdříve k sobě přišijeme 2x A + C. Pak ke kratší straně A přišijeme delší stranu B a k protější straně stejného pruhu B přišijeme druhý pás A. Sešijeme boční dlouhé strany a zbyde nám jen poslední strana B. Jednu část sešijeme klasicky jako předchozí a protější část pruhu využijeme na zapínání. Na knoflíky by bylo třeba udělat buď dírky nebo našít očka. Nejjednodušší je tak zip, suchý zip nebo patentky, vyberte si, co vám vyhovuje nejlépe. A je hotovo.
  1. Polštář
    Tato verze povlaku je o dost jednodušší. Potřebujeme 2 obdélníky s rozměry 246 x 146 cm. Stejně jako v prvním případě ohneme okraje o jeden centimetr a přišijeme v rubu. Pak k sobě obdélníky přišijeme na dvou dlouhých a jednom krátkém okraji. Poslední krátkou část obdélníku si necháme na zapínání dle vlastního výběru.

Tip pro čalouníky amatéry:
Pokud chcete ušít potah i na méně obvyklé matrace, křesla atd. na míru, zkuste jednoduchý trik. Ten je vychází z premisy, že sedačky i matrice jsou nejčastěji symetrické. Je tak úplně jedno, jestli je na ně potah natažen rubově nebo lícově. Takže si látku dejte rubem nahoru, přikládejte ji natěsno k potahovanému předmětu a obšívejte látkou tak, že rubové švy máte nahoře. Když potah dokončíte, stačí ho jen otočit do lícu a předmět do něj povléci.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (1 hlas)

Související články