Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak pracovat s dýhou?

  

Dýha je tenký plát nebo pruh dřeva s tloušťkou od 0,3 do 6 mm, který se používá hlavně při výrobě nábytku, nebo při výrobě překližky. Často s ní ale také pracují domácí kutilové, modeláři a používá se také při výuce dětí ve školách nebo v různých výtvarných kroužcích.

Druhy dýhy

Rozlišujeme tři základní druhy dýhy:

  • řezaná
  • loupaná
  • krájená

Nejkvalitnější dýhu získáme řezáním, její obvyklá tloušťka je 2 až 4 mm. Tento způsob zpracování je nejstarší a lze jím získat dýhu ze všech typů dřeva, včetně nejtvrdších. Řezaná dýha se vyrábí pomocí rámové nebo pásové pily, ale nevýhodou je velmi vysoké procento odpadu - až polovina materiálu skončí jako piliny. I proto je nejdražší. Navíc na rozdíl od loupané a krájené dýhy se nemusí dřevo tepelně upravovat a tak nemění barvu.

Pro loupání a krájení jsou vhodné jen méně tvrdé typy dřeva, ta tvrdší se musí nejdříve změkčit, obvykle vařením, případně zahřátím a zvlhčením horkou párou. Při loupání se používá speciální stroj, do nějž se upne špalek dřeva. Ten se pak otáčí proti noži stroje, který se posouvá dle příslušné tloušťky dýhy.  Krájená dýha je tenčí než loupaní. Vyrábí se krájením listů dýhy z nařezaných hranolů či jiných kusů dřeva, které musí být předem připraveny podobně jako u loupání. Také pro krájení je třeba speciální stroj (vodorovný nebo svislý). Pak se usuší, uloží ve svazcích po 16 až 32 listech, kterým se zastřihnou hrany.

Jak s dýhou doma pracovat

Dýha je sice snadno opracovatelná, ale křehká. Je proto třeba postupovat opatrně, nebo si dýhu před opracováním zpevnit. Jaké nástroje se vám budou hodit?

  • Nůžky - Tenké typy dýhy můžeme jednoduše nastříhat na potřebný rozměr běžnými nůžkami. Tak třeba pracují děti, když z různých typů dýhy skládají lepené obrázky, nebo vytvářejí tělesa za pomoci oboustranné lepenky.  
  • Pilník - Pokud jste dýhou něco polepili a někde vám zůstane vyčnívající kus dýhy, můžete ji odstranit pilníkem. Pilníkem se také dá zdrsnit povrch dýhy předtím, než se někam přilepí. Zdrsnělá vrstva lépe absorbuje lepidlo.
  • Pilka - Použijte rámové pilky – podle toho, jak moc jemný řez potřebujete buď truhlářskou nebo lupénkovou pilu. Existuje i speciální ruční pila na dýhy, ale pokud s dýhou nepracujete pravidelně, je zbytečné si ji pořizovat. Pokud potřebujete nařezat tenké pásky z dýhy a nechcete, aby se vám odštípla, podlepte si ji v místě řezu kvalitní papírovou páskou. Je lepší dýhu podlepit z obou stran. Po dokončení řezu se páska odstraní a máte rovné neporušené pásky. Někdo také doporučuje dýhy natřít například zředěným lepidlem Herkules, nebo pryskyřicí. Dýha se tak zpevní a snáze se řezá. Po nátěru je až do zaschnutí vhodné dýhu zatížit. Další alternativou zpevnění je jachtařský lak.
  • Děrovačka - Když potřebujete pravidelně kulaté otvory, třeba otvor na zavěšení, skvěle vám poslouží klasická kancelářská děrovačka.
  • Vrtačka - Použijte vrtáky do dřeva. Je lepší vrtat do více vrstev dýhy najednou, případně si ji podložit prkýnkem. Používejte spíše střední až pomalejší chod a vrtejte opatrně.
  • Lepidlo - Dýhu můžete přilepit v podstatě jakýmkoli lepidlem, ale nejčastěji se používají disperzní lepidla, kam patří například už zmíněný Herkules. Tato lepidla ale obsahují velké množství vody, takže pokud lepíme větší plochu dýhy, může se nám nepříjemně zvlnit. Pokud se tomu chcete vyhnout, použijte dvousložkové epoxidové pryskyřice.
  • Svěrky - Při lepené potřebujeme dýhu něčím připevnit k podkladu do doby, než lepidlo zaschne. Na to se používají svěrky, ale jejich čelisti je dobré něčím podložit, aby jemnou dýhu nepoškodili. Zkusit můžete i obyčejný dřevěný kolík na prádlo.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.27/5 (11 hlasů)





Související články