Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak vybrat interiérové dveře?

  

Dveře v interiéru našeho domu či bytu jsou nejen funkčním, ale také velmi výrazným designovým prvkem. Materiál i barevnost dveří a zárubní mohou změnit vzhled místnosti a značně také ovlivnit užitné vlastnosti celé nemovitosti. Proto bychom si měli jejich výběr důkladně promyslet.

Výběr podle místa určení

Interiérové dveře jsou vyrobeny z různých materiálů pro rozdílné účely.  Některé více odolávají vlhku, takže se hodí do koupelen či na WC, jiné velmi kvalitně izolují hluk, takže je oceníte jako dveře ložnic. Existují i termodveře, které se hodí k oddělení dvou místností s velmi rozdílnou teplotou, třeba kuchyně a komory na potraviny, nebo obývacího pokoje a příručního skládku na víno.

Interiérové dveře se cenově i z hlediska vlastností výrazně liší díky rozdílným výplním. Kromě celodřevěných dveří z masívu, které se ale vyskytují spíše v historických interiérech nebo v dražších interiérech, si můžete pořídit dveře, jejichž vnitřní výplň tvoří:

  • voština – výplň v podobě včelích pláství z papíru (výhodou je cena, nevýhodou nižší odolnost)
  • DTD - děrovaná dřevotřísková deska (výhodou je delší životnost, vyšší zvuková izolace, nevýhodou proti voštině je vyšší cena)
  • PTD - plná dřevotřísková deska (výhodou je vysoká odolnost proti běžnému opotřebení i poškození, nevýhodou je nejvyšší cena)

Nezapomeňte ani důkladně zvážit, na kterou stranu se budou dveře otvírat a podle toho vybrat dveře pravé či levé. Je-li v místnosti málo místa, mohou být skvělým řešením dveře posuvné. V prostorných domech a bytech mohou najít uplatnění i dveře dvoukřídlé. Vždy si dobře promyslete, jak velký prostor pro otevírání budete potřebovat a podle toho volte velikost dveří a směr otevírání. Potřebný prostor může také ovlivnit šířka dveří, ale příliš úzké dveře mohou být v často užívaných prostorech velmi nepraktické.

Vzhled dveří

Při výběru konkrétních dveří musí brát na zřetel, zda potřebujeme, aby přes ně pronikalo světlo. To platí třeba, když v předsíni nemáte okno. V takovém případě si můžeme vybrat dveře částečně nebo zcela prosklené. Dveře můžete také polepit zrcadlem, když potřebujete místnost opticky zvětšit. Ale vzhled místností může značně ovlivnit i barva zárubní a dveří. Do tmavších místností se lépe hodí světlé dveře a naopak. Pokud byt zařizujete úplně nově, můžete sladit barvu nábytku třeba v obývacím pokoji s barvou zárubní a dveří.

S výjimkou celodřevěných z masívu se povrch dveří vyrábí ze tří základních typů materiálu:

  • fólie
  • laminát
  • dýha

Liší se tloušťkou, užitnými vlastnostmi i cenou. Nejlevnější a nejtenčí je fólie. Obvyklá tloušťka je 0,1 mm a dveře s fólií jsou určeny do místností s obvyklým zatížením. Dražší verzí je laminát, který se vyrábí v tloušťce 0,4 mm. Je velmi podobný klasickému dřevu, ale můžete ho umístit i do místností s velmi ostrým slunečním svitem, protože na rozdíl od dřeva nemění ani přímé sluneční paprsky jeho vzhled. Hodí se i do bytů milovníků psů či koček, protože jsou odolnější proti poškrabání a také se snadno čistí.   Dýha je ze všech tří variant povrchové úpravy nejdražší. Jde o tenkou vrstvu dřeva s tloušťkou 0,7 mm. Vypadá sice výborně, ale snáze se poškodí, potřebuje lepší péči a sluneční světlo může měnit jeho vzhled.

Pokud si nejste jisti, podívejte se na internet. Někteří prodejci nabízejí online poradce, který vám s výběrem interiérových dveří pomůže. Můžete tak lépe sladit své představy o kvalitě a vzhledu dveří s vaším rozpočtem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články