Jak vybrat indukční desku?

Indukční deska má mnoho skvělých vlastností:

  • rychle reaguje na požadované změny
  • vaří rychle
  • je energeticky úsporná

Má ale i několik komplikací, nebo spíš věcí, na které je třeba myslet:

  • Potřebuje nádobí s feromagnetickým dnem, tedy takové hrnce či kastroly, které přitahují magnety. Takové třeba moderní hliníkové nádobí není
  • Varná deska je netypická a varné zóny na nich nejsou zcela zřetelně vyznačeny
  • Bezpečnostní pojistka hlídá, že deska neohřeje drobné předměty, například zapomenutý položený nůž. Bohužel tak ale nebude reagovat ani na malý plechový hrnek po babičce, ve kterém se vždy skvěle ohřálo mléko přesně na jeden šálek kakaa.
  • Budete potřebovat mít třífázový elektrorozvod. I když se někde dočtete, že běžná jednofáze s 230 V stačí, deska by nikdy nefungovala komplexně, takže velký slavnostní oběd o několika chodech, při jehož přípravě byste potřebovali skutečně celou plochu, byste na ní neuvařili.

Rámeček

Ano či ne?

Indukční desky mají buď rámeček, nebo jen čisté sklo. S rámečkem se vám nepoškodí hrany desky, a pokud něco při vaření vyteče, nedostane se to mimo desku. Jsou ale i uživatelé, kteří tvrdí, že rámeček jim vadí při údržbě a čištění desky. Záleží tedy na vašich preferencích.

Rozložení plotýnek

Určitě se nenechte zlákat nádherným designem, který vám ale podstatně zkomplikuje vaření. Rozložení plotýnek by mělo být hlavně logické – malé dopředu, větší dozadu. Někdy si říkám, že designéři snad musí být chlapi, kteří v životě nevařili. Je přece logické, že jíšku v menším kastrůlku nelze míchat na zadní plotýnce, když na velké, která leží před ní, vaříte třeba brambory.

Podle toho v jakém nádobí nejčastěji vaříte, si vyberte minimální velikost hrnců vhodných pro konkrétní desku. Skvělou a hlavně praktickou funkcí indukční desky je ale možnost dvě vedlejší plotýnky podélně do jedné velké vhodné třeba pro úpravu masa v obdélníkovém pekáči (funkce bývá označována jako flexi zóna, nebo flexiindukce).  

Ovládání

Hlavně praktické!

Také u ovládání by funkčnost měla být na prvním místě a design až za ní. Sebekrásnější ovládání, které bude příliš komplikované, vám práci s indukční deskou neusnadní, ale naopak by vám mohlo vaření úplně znechutit. Preferujte:
- ovládání každé plotýnky zvlášť
- posuvné dotykové ovládání, ne ovládání typu + a -

Další nejčastější funkce

  1. Booster
    Jde o zvýšení výkonu na krátkou dobu, což je funkce, kterou určitě nepotřebujete u každé plotýnky, stačí u jedné, maximálně dvou (podle toho, co a jak obvykle vaříte). Je skvělý na rychlé uvaření vody, nebo rozpálení pánve na smažení, ale hodně jídel se naopak musí vařit pomalu. Existují sice i desky s více boostery, ale je to zbytečně drahý luxus.
  2. Stop & Go
    Indukční desku vybavenou touto funkcí můžete jediným stiskem zastavit, přerušit přípravu jídla a k vaření se vrátit za chvíli či za pár hodin, podle toho, jak potřebujete.
  3. Časovač
    Pomůže vám načasovat přípravu jídla a nic nespálit.
  4. Udržení teploty
    Jídlo je hotové, ale rodina ještě lítá na zahradě? Tato funkce vám ho pomůže udržet v teplotě vhodné pro servírování.

Ale doplňkových funkcí je stále víc a výrobci neustále vymýšlejí nová vylepšení. Zkuste si promyslet, co využijte a co ne, abyste si nekupovali indukční desku s mnoha zbytečnostmi, které jednou vyzkoušíte a pak už si jen budete v duchu nadávat, za co jste vyhodili peníze.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 





Související články

Aktuální články