Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak odstranit zatuchlý zápach?

  

Není moc věcí, které zapáchají tak odporně jako zatuchlina, zvlášť, máte-li ji ve vlastním bytě či domě. Její příčinou může být vlhkost, hnijící podlaha nebo hnilobou napadený nábytek a také plísně. Pokud se chcete zatuchlého odéru zbavit, musíte v prvé řadě odstranit její příčinu. Zatuchlina ale nemusí být jenom nepříjemností, která vám otravuje život. Protože se jedná o směs spór plísní, bakterií a dokonce i některých virů, mohl by vám dlouhodobý pobyt v takovém prostředí způsobit i zdravotní problémy.

Jak na to?

Důkladně zkontrolujte, zda nenajdete příznaky jednoho z výše jmenovaných problémů, a když ano, jednejte rychle. Základem je důkladné větrání. Nezapomínejte na to, že i když budete mít celý den otevřené okno, nemusí to stačit. V místnosti mohou být místa, kde vzduch vůbec necirkuluje. Pomoc může buď obyčejný ventilátor, který promíchá vzduch i v místě, kde prostě nejste schopní zajistit průvan.

Velmi důležité je zajistit, aby se vlhkost v postižené místnosti nebo bytě, vlhkost dostala do normálního rozmezí, což by v obytných prostorech mělo být 40 až 60 %, někdy se uvádí horní limit dokonce až 70 %. Pomoc by vám měly odvlhčovače, a to buď plastové s absorbujícími náplněmi většinou  na bázi solí, nebo elektrický. Ten stačí na pár dní a dá se půjčit třeba v půjčovně nářadí na víkend,. Vlhkost se výrazně sníží. Je-li však zdrojem vlhkosti špatná izolace, bez stavebních úprav se situace nezlepší.

Čtěte take: Stop vlhkosti v doměJak na plísně?Hydroizolační způsoby

Vlhkost a tím i zatuchlý zápach má tendenci se „natáhnout“ nejen do oblečení, ale také třeba do papíru – zdrojem zápachu tak mohou být i knihy v knihovně. Pomáhá čas od času knihy vynadat, vysát z jejich horního okraje prach a police ošetřit vhodným prostředkem proti plísním. Hlavní je zajistit cirkulaci i za knihovnou, proto ji v problematické místnosti nikdy nedávejte až ke zdi. Kamarádce pomohl již výše zmíněný ventilátor, pouštěný dvakrát denně zhruba po čtvrt hodinách do zhruba deseticentimetrové škvíry za knihovnou. Naučila se taky, že přecpávat knihovnu tak, že nad knihami není ani centimetr místa, ve vlhkém bytě není dobře.

Na odstranění plísně je nejlepší staré známé Savo, případně jiné obdobné přípravky. Je možné také vyměnit omítky, ale ne každý má na takový zásah dost peněz. Další variantou jsou různé nátěry stěn proti vlhkosti. V současnosti jsou také doporučovány aerosolové postřiky, které se aplikují do celého postiženého prostoru. Přípravek se rozstříkne a zaschne po 30 minutách. Uvádí se, že pak lze prostory opět normálně používat a zásah eliminuje zatuchlost na několik týdnů. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.4/5 (20 hlasů)





Související články