Proč se rosí okna v bytě?

Rosící se okna nejsou nijak neobvyklý problém. Základní příčiny jsou dvě - v bytě je příliš vysoká vlhkost, nebo je sice vlhkost v normě, ale v bytě se málo větrá. K tomu se může přidat ještě nějaká další přitěžující okolnost a problém je na světě. Je-li v bytě příliš vlhko a zejména v zimním období, kdy je rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou vyšší, kondenzuje se přebytečná voda na studených okenních tabulích. 

Příliš vysoká vlhkost

Standardní vzdušná vlhkost se v obytném prostoru má pohybovat mezi 40 až 60 procenty. Vyšší vlhkost může být důvodem nejen pro rosící se okna, ale také pro vznik plísní. Nejčastěji je vyšší vlhkost v domech, kde je špatná izolace. Náchylnější k tomuto problému jsou byty směřující na sever, stíněné jinými budovami, nebo vysokými stromy, případně byty, v jejichž sousedství je nevytápěná půda, opuštěný byt, nebo jsou nad vlhkým sklepem.

K vyšší vlhkosti v bytě přispívají také plastová okna. Klasická dřevěná okna jsou propustná, vlhkost jimi může proudit ven z budovy. Oproti tomu plastová okna vlhkost nepropustí, pokud není okno otevřené.

Nedostatečné větrání

A právě plastová okna vyžadují, aby se v bytě důkladně větralo, i když běžná vzdušná vlhkost nepřesahuje zmíněných 60 %. Pokud se byt v zimě zbytečně přetápí, stačí klidně i vlhkost průměrná, abyste měli na oknech ráno mokrou dekoraci. Když pravidelně nevětráte, vlhkost v bytě se zvyšuje a okno je nejchladnějším místem, kam se vodní pára ze vzduchu přemístí. Upřímně, je to pořád lepší varianta, než když zkondenzuje na studené stěně.

Co s tím?

  • Dostatečně větrejte. V létě nechávejte ventilaci otevřenou klidně celou dobu, kdy jste doma. V zimě větrejte krátce, ale velmi intenzivně. Pokud to jde, dělejte aspoň jednou týdně průvan.
  • Nenechávejte mokrá okna. Pokud otevřete okno hned po probuzení, ale vlhký pruh nezmizí do chvíle, kdy potřebujete odejít, vysušte ho. Mně se osvědčily papírové utěrky. Ale mokré neházím do koše na papír, ale rovnou vynáším před dům do kontejneru. Vlhkost z utěrky nemá šanci se v bytě znova odpařit.
  • V zimě byt nepřetápějte. Lepší je chodit doma v ponožkách a svetru, než v tílku a byt vytápět na zbytečně vysokou teplotu. Ale dobrý není ani opačný extrém.
  • Používejte techniku: Klimatizace, ventilátory v koupelně a WC a komínová digestoř v kuchyni snižují vlhkost v bytě.
  • Když se vlhkost dostane nad 70, vyplatí se vypůjčit si elektrický odvlhčovač. V půjčovnách nářadí vám ho půjčí třeba na víkend, což může vlhkost v bytě zásadně snížit. V našem bytě s plastovými okny a ne úplně nejkvalitnější izolací vytáhl odvlhčovač za víkend ze vzduchu 25 litrů vody.
  • Používat můžete i plastové odvlhčovače na tablety.
  • Vlhkost zbytečně nezvyšujte. Vyvarujte se všech nádrží s vodou a dalších zdrojů, z nichž by se mohla voda odpařovat (akvária, příliš mnoho pokojových květin atd.). Zapomeňte také na sušení prádla na topení.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články

Aktuální články