Schodiště

Lepení obkladů na stěnu (návod)

Obkládání stěny je specifická činnost, při které maximálně procvičíme svůj cit pro detail. Aby obložená stěna vypadala dokonale, je potřeba být velmi přesný. Každý milimetr hraje svou roli. V tomto návodě nalezneme kompletní postup z obkládání schodišťové stěny. Návod můžeme použít i na obkládání jiných stěn.

Jak zabránit klouzání bot na schodech?

Každý to jistě již někdy (především v zimě) pocítil na vlastní kůži... Jdete, jste si vcelku jistí svou chůzí a krokem, stačí vteřina, ať už nepozornosti či pozornosti, a ležíte okamžitě na zemi. Koukáte kolem sebe, nevíte, zda jste si náraz zavinili sami nebo za to mohlo kluzké schodiště. Ať už je léto nebo zima, takový případ vás může potkat kdykoliv a kdekoliv...

Jak na zábradlí u schodiště?

Zábradlí u schodiště existuje celá řada druhů, přičemž rozhodně neplatí, že by bylo lhostejné, jaký druh si zvolíte. Při výběru je třeba vždy dbát na to, aby bylo zábradlí vyrobeno z co nejkvalitnějšího materiálu a disponovalo kvalitní povrchovou úpravou. Funkce zábradlí samozřejmě není jen estetická, ale rovněž bezpečnostní.

Jak vyřešit schodiště před vstupem do domu?

Schody patří mezi stavební prvky, u nichž většinou převažuje účelnost, avšak ani estetickou stránku nemůžeme zanedbávat. Materiál schodů přizpůsobujeme celkové koncepci stavby.

Čím obložit betonové schodiště?

Betonové schody bývají nevzhledné, jsou studené a špatně se udržují. Právě proto volíme jejich obložení. Často bývá právě schodiště dominantním prvkem interiéru a v tomto případě se vyplatí nešetřit na použitém materiálu. Také díky vysokému namáhání schodiště volíme obklad, který vydrží dlouho, beze změn, je bezpečný, vypadá dobře a snadno se udržuje.

Jak vyčistit žulové schody?

Žula je hornina, které se vzhledem k jejím jedinečným vlastnostem říká věčný kámen. Má vysokou odolnost vůči změnám teplot a vůči špíně, v podstatě nevstřebává vodu. Je velmi pevná a trvanlivá, proto se stala oblíbeným a hojně užívaným materiálem ve stavebnictví. Ale i tento velmi odolný kámen je třeba čas od času vyčistit a renovovat.

Jaké tvary schodišť existují?

Schodiště může být nejen funkčním, ale také výrazným designovým prvkem každého domu. Mohou být kamenná, betonová, dřevěná, kovová, dokonce i plastová, nebo v kombinaci dvou i více materiálů, ale víte, kolik různých tvarů schodiště vůbec existuje? Pokud bychom brali v potaz kombinace základních tvarových variant a různé zužující se či rozšiřující se verze, typů schodišť je vlastně nekonečně mnoho, ale dnes se budeme věnovat spíše základním typům.

Jak opravit prošlapané schody?

Schody, které sloužily dlouhá léta, již pravděpodobně dosloužily? Není potřeba dělat rovnou celé nové schodiště. Prošlapané schody lze svépomocí opravit. Postačí na to trocha volného času, šikovnosti a také to, že si přečtete tento článek.

Jak opravit poškrábané dřevěné schodiště?

Poškození jakýchkoli schodů je postupem času nevyhnutelné, nejvíce trpí tzv. stupnice. Týká se to i schodišť dřevěných, přestože dřevo se jinak řadí mezi velmi kvalitní materiály s dlouhou životností. Naštěstí je možné je zrenovovat, což je nutné nejen z důvodů estetických, ale taktéž i bezpečnostních. Jakým způsobem?

Jak postavit schody?

Hledáte návod na to, jak postavit schody svépomocí? Ať už chcete schody dřevěné, betonové, venkovní, k verandě apod., následující řádky vám dají alespoň pár tipů, jak na to. Jste-li navíc zruční, máte potřebné nářadí, nebude pro vás výroba schodiště nic těžkého.

Jak spočítat schody?

Při stavbě domu se v některých případech setkáme s nutností si vytvořit schodiště, které nám vhodně propojí více podlaží. Správný výpočet je důležitý! Chodit po vysokých, nízkých, krátkých i dlouhých schodech je nepraktické. V tomto článku si ukážeme, jak navrhnout schody u jednoramenného a dvouramenného schodiště.

Jak využít prostor pod schodama?

V každém bytě či domku se najde místo, pro které se jen stěží hledá smysluplné využití - místo pod schodištěm je ukázkovým příkladem. Nebuďte tuctoví a nevyužijte tento specifický prostor jako odkladiště harampádí, košťat a úklidových pomůcek. Jděte s námi proti proudu a objevte mnohem praktičtější a stylovější řešení.

Jaké venkovní schodiště pro vstup do domu?

Možná by vás nenapadlo se něčím tak běžným jako schody zaobírat. Jakmile se ale například pustíte do stavby domu, zjistíte, že i schody mají svá specifika, na která je potřeba pamatovat. Zejména na ty určené do exteriéru jsou kladeny vysoké nároky ohledně výdrže, musejí přestát i extrémní teploty. Takže jak vybrat to ideální venkovní schodiště? Na které parametry si dát pozor?

Jak opravit staré schodiště?

Domov má být místo, kde budeme spokojení, kde bude všechno podle nás a přesně tak, jak to chceme my. A dá se předpokládat, že chceme mít všechno co nejkrásnější, nejpohodlnější a ideální. Pak je ovšem třeba se o věci u nás doma náležitě starat, a nebát se občas něco zainvestovat do jejich údržby a oprav.

10 druhů schodišťových konstrukcí + FOTOGALERIE

Pokud jste se rozhodli pro nové schodiště, je tu pár rozličných faktorů, které při výběru hrají velkou roli a měli byste si je předem ujasnit.

Schodiště, je totiž komplexně tvořeno z jednotlivých částí, jako schodišťová stěnazrcadlo - volný prostor po výšce schodiště, podesta sloužící k odpočinku, rameno, vřeteno, nástupnice, stupeň a jiné. To vše můžete podrobně probrat a navrhnout s výrobcem či projektantem.

Co si ale můžete předem určit sami je, z jakého materiálu byste si schodiště představovali. Zda dáte přednost dřevěnémukeramickému, betonovému, železobetonovému, kovovému, kombinovanému je čistě jen na vás.

Schodiště svépomocí - dřevěná, betonová, moderní

Schodiště je stavební prvek, se kterým se setkáváme prakticky každý den. Hlavním předpokladem pro dokonalý návrh schodiště je pochopení jednotlivých částí, ze kterých se tato konstrukce skládá. Každá část musí být optimálně navržená dle konkrétních požadavků investorů, platných norem a předpisů.

Výpočet schodiště svépomocí

Při navrhování schodišť vycházíme především z funkčních požadavků. Většina rozměrů je ovlivněná typem budovy, provozem, ale i architektonickými požadavky. U novostaveb bývá návrh schodiště mnohem jednodušší než u rekonstrukcí, kde rozhodujícím (limitujícím) prvkem je schodišťový prostor. Renovace schodiště vždy vyžaduje schody na míru. 

Schodiště - základní názvosloví

Schodiště slouží k překonávání různých výškových úrovních v rodinných domech, v občanských stavbách, administrativních budovách, průmyslových....Setkáváme se s ním dnes a denně. U vícepatrových objektů je nedílnou součástí. V článku vám přiblížíme základní pojmy, které se schodišti souvisí.