Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak správně štukovat? Návody a videa

  

Štuk je takové krásné české slovo, ale víte, že původně pochází z italského stucco? Je to směs jemného písku a vápna. Místo vápna lze použít i sádru nebo cement. Používá se jako svrchní vrstva omítky, která se nanáší v kašovitém stavu. Po zatuhnutí je tvrdá a také poměrně křehká. Dříve se ze štuku tvořily na stropech i stěnách reliéfní ozdoby jak v interiérech, tak i na fasádách.

Štukování zvládne i amatér

I když štukatér bývalo dříve poměrně frekventované řemeslo, dneska už ho nepotřebujete a běžný štuk si můžete snadno udělat i sami.  A nemusíte ani nakupovat pytle písku a vápna, ve stavebninách si koupíte hotovou směs. Je buď distribuovaná v suché formě v pytlích, nebo již namíchaná v plastových kbelících.  Směs na štukování namíchejte podle návodu, dobře k promíchání poslouží míchací nástavec na běžnou vrtačku.

Příprava podkladu

Připravte si také stěnu – měla by být bez nečistot a mastnoty, zbavená jak předchozího štuku, tak i tapet či jiných předchozích vrstev. Mastnotu odstraníte roztokem vody s přípravkem na nádobí. Před štukováním také opravte praskliny a jiné nerovnosti buď sádrou, nebo tmelem. Ale naopak, je-li stěna dokonale hladká, štuk na ní bude hůř držet. Pomůže několik zářezů hranou špachtle do zdi. Nakonec na stěnu naneste penetrační roztok.

Čtěte také: Jak na opravu omítek? (3 způsoby), Jak vybrat omítku?Jak na omítky?

Štuk rovná se hladítko

Štuk se na stěnu nanáší ocelovým hladítkem, ale v poslední době je na trhu stále více i hladítek plastových.

Pruhy a kruhy

Štukovou směs nanášejte v pruzích zdola nahoru a co nejmenším počtem tahů. Vrstva musí být po celé ploše stejně silná. Když máte hotovou plochu zhruba 2 až 3 metry širokou a do výšky od podlahy až ke stropu, přejděte k druhé části štukování, tedy k vyhlazení štuku. To musí probíhat ve chvíli, kdy už je štuk trochu tužší, ale nesmí ještě být zaschlý. Hladítko s filcem (molitanem) namočte do kbelíku s čistou vodou a přejíždějte jím ve velkých kruzích po stěnách, dokud není stěna dokonale hladká. Pokud máte pocit, že hladítko už po stěně nejezdí hladce, znova ho opláchněte a zbytky štuku otřete, třeba o hranu kbelíku.

Příprava vápenocementové štukové omítky

Namíchání štuku

Nanesený štuk, pravá část přepucovaná, levá pouze nanesená.

Štukovaná stěna

Na štukování je nejtěžší odhad správného tlaku při vyhlazování. Pokud tlačíte moc, budete ze zdi sundávat štuk, který jste tam horko těžko předtím nanesli. Když to ale budete dělat příliš malou silou, štuk se nerozmočí a proto ho ani pořádně nevyhladíte. Nejjednodušší je nechat si to ukázat od někoho, kdo už má se štukováním zkušenost, nebo se podívat na internet na některý z video návodů. Obecně platí, že musíte důkladně promočit vrchní část naneseného štuku a tu pak kruhovými pohyby vyhladit.

Videa

Proč hladit už po několika nanesených pruzích?

Pokud si nejdříve nanesete pruhy štuku na stěny v celé místnosti a pak teprve bude chtít stěnu hladit, neuspějete. První nanesené pruhy by v tu chvíli byly už moc zaschlé a nešlo by je nijak vyhladit. Na rychlost vysychání má vliv řada faktorů – počasí, zejména vlhkost a teplota, a také, jak moc se v místnosti větrá. Pozor na průvan a naopak na místa, kde vzduch vůbec neproudí, tempo vysychání se bude lišit.  U štukování není prostor na kafíčko ani jiné prostoje. Je-li místnost příliš velká, je lepší si práci rozdělit do dvou dnů.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.41/5 (37 hlasů)





Související články