Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vyrobit květináč z betonu?

  

S první výrobou květináčů začali Egypťané a plnily stejnou funkci jako dnešní květináče tedy jako dekorace, růst rostlin, ale i transport. Výroba byla velice jednoduchá z hlíny, kterou následně vypálily a postupem času dozdobili drahými kovy, kamínky, sklíčky, či barevnými pigmenty.

Později se květináče zdokonalovali nejen samotným původním materiálem, ale i ozdobou jako byly různé ouška, hrdla, tácky. V dnešní době se květináče vyrábějí z těchto materiálů: plast, beton, keramika, mramor, dřevo, ale i sklolaminát, hliník. Každý z uvedených materiálů má svá negativa a pozitiva.

Obecně by se ale dalo říci, že dominantním materiálem je plast. Není se čemu divit, je lehký, dá se nekonečně barvit, můžeme s ním vyrobit různé tvary, a hlavně jsou odolné proti prasknutí. Jeho nevýhodou je to, že vypadá příliš „uměle“ a do interiéru, tak exteriéru moc nezapadne.  Chcete li si vyrobit originální, krásný květináč v tomto článku se dozvíte, co k tomu potřebujete a jaký je postup.

Potřebné suroviny k výrobě betonového květináče

Beton můžete získat dvěma způsoby a to, že si beton vyrobíme sami, nebo si jej zakoupíme v hobbymarketu. Dále budete potřebovat formu, kbelík, vodu, olej, stěrky, hladítka, misku, různé dekorace například kamínky, umělé sklo pro finální úpravu. Výroba betonu není vůbec složitá a celkové náklady vás nebudou stát více jak 200 korun.

Výroba květináče z betonu

Než začnete s výrobou, musíte si vybrat, jaký typ květináče chcete.  Chcete-li klasický květináč s hrubšími stěnami, nebo květináč, který kopíruje jemné detaily například květiny, listy, srdce. Je to důležité pro správnou kombinaci materiálů, aby se finální výsledek blížil realitě. Hrubší strukturu tedy vyrobíme v tomto poměru: 1 díl cementu a 2 díly písku. Písek doporučuji přesít. Jemnější struktura je vyrobena v poměru 1 díl cementu a 1 díl vody. Vše důkladně pomalu promícháme. Následně použijeme formu, kterou předem vymažeme olejem. Jednak proto, abychom mohli formu použít vícekrát, ale i proto, aby forma byla poddajnější.  Do formy nalijeme beton a necháme pozvolně ztvrdnout na suchém, teplém místě i několik dní.  Chcete li mít květináč ozdoben kamínky, musíte na dno formy položit tuto dekoraci, a až poté zalít betonem. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.89/5 (9 hlasů)

Související články