Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

Jak vyčistit granitový dřez?

  

Kuchyňské dřezy už dávno nejsou jen smaltované či nerezové. Moderní alternativou může být třeba dřez granitový, který nejen skvěle vypadá, ale má také vynikající užitné vlastnosti.

Granitové dřezy se vyrábějí z polymerové pryskyřice, která obsahuje jemné částečky kamene. Jde vlastně o umělý kámen v podobě nově vyvinutého kompozitního materiálu. Obsahují kolem 80 % drcené žuly, přírodních křemičitých písků nebo kameniva. Díky tomu jsou dřezy odolné proti nárazu a škrábancům, ale také proti špíně, chemickým látkám a vysokým teplotám.

Díky kvalitnímu materiálu si velmi dlouho zachovávají svůj původní vzhled. Ale i tyto vysoce kvalitní dřezy se musíme správně starat. Pojďme si říct, jak na to.

Čištění

Každá hospodyně vám potvrdí, že v kuchyni platí dvojnásob raději často a méně, než jednou za rok a drasticky. U dřezu prostě neplatí generální úklid na Vánoce, ale opakovaná péče. Když budete dřez pravidelně čistit, nejlépe po každém větším mytí nádobí, bude jeho údržba velmi snadná. Používejte zásadně měkké materiályhadříky či houbičky.  Pro běžnou údržbu stačí klasický prostředek na nádobí, který běžně používáte. Prostředek nanesete na houbičku či hadřík a dřez otřete od nečistot či skvrn od zbytků jídla a pak opláchnete teplou vodou.

Znečištění

Nejčastějším znečištěním je povlak vodního kamene na dřezu a to v regionech, kde je tvrdá voda. Na velké části našeho území je voda tvrdá nebo středně tvrdá. Mapy výskytu tvrdé vody si můžete najít na internetu. Na vrstvičce usazeného vodního kamene se pak zachycují nečistoty, které estetický dojem z našeho dřez rychle pokazí.

Prevence

Nejjednodušší prevencí vzniku vodního kamene je důkladné vypláchnutí a vysušení dřezu, třeba papírovou utěrkou, a to po každém použití. Někdy ale tohle opatření nepomůže. Pak lze použít buď speciální prostředek na vodní kámen, nebo vyzkoušet domácí recept  - roztok octa a vody v poměru jedna ku třem. Roztok naneste na povrch dřezu a nechte působit klidně i několik desítek minut. Pak působením octa narušený vodní kámen odstraníte houbičkou. Další a voňavější alternativou je potřít vodní kámen rozkrojeným citronem.  Pro odstranění odolnějších nečistot použijte buď aktivní čistič, tekutý písek, nebo čistící pasty. Jejich výhodou je, že na povrchu dřezu vytvoří ochranný film, který nečistotám ztěžuje další usazování. Pokud vám na dřez kápl olej či barva, skvrny odstraníte denaturovaným lihem.   

Extrémní znečištění

Extrémně znečištěné dřezy můžete také jednou za čas vyčistit i bělidlem, ovšem roztok by měl být naředěný. Každý výrobce doporučuje jiné koncentrace, takže se raději poraďte buď u dodavatele dřezu, nebo v drogerii. Bezpečný by měl být poměr 40 dílů vody na jeden díl bělidla, třeba Sava. Místo bělidla lze použít ve stejném poměru i biologický prací prostředek. Takový roztok nechte působit třeba přes noc a poté důkladně opláchněte vodou. Ale tato metoda by měla být skutečně jen výjimečnou první pomocí proti velké špíně.

I když je grafitový dřez z kamene, úplně všechno nevydrží ani on. Při údržbě byste se měli rozhodně vyvarovat snahy vyčistit ho drátěným kartáčem nebo drátěnkou. Drátky by mohly narušit povrch dřezu a nečistoty by se pak na něm rychleji zachycovaly.

Stejnou medvědí službu můžete svému dřezu udělat těžkým kovovým nádobím, třeba pánvemi, úderem paličky nebo sekáčku na maso Těžké nádobí nenechávejte na dřezu ani dlouho ležet – umýt steakovou pánev před dovolenou a nechat ji na granitové dřezu schnout třeba týden, to není moc dobrý nápad. Určitě nepoužívejte ani silně agresívní chemické přípravky, ředidla nebo dokonce kyseliny. A ani vaši uklízecí pomocníci - hadříky a houbičky - nejsou pro dřez vhodnou společností třeba přes noc. Nejenže by mohly nechat skvrny, ale moc by to ani nevonělo.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (2 hlasy)





Související články