Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Kdo je zahradní architekt?

  

Také už jste určitě viděli zahrady, které jsou doslova přeplácené prvky a kde marně přemýšlíte, jaký typ zahrady to vlastně měl být. Na takové zahradě s pravděpodobností hraničící s jistotou nepracoval žádný pořádný zahradní architekt. Pokud chcete mít zahradu krásnou a funkční, investujte do služeb zahradního architekta, protože vám otevře nové zahradní obzory a je-li skutečně dobrý, dokáže zhmotnit i to, co vy sami jen nejasně tušíte.

Co dělá zahradní architekt

Nabízí se jednoduchá odpověď: „Dělá zahrady.“ Ale nejen to. Zahradní architekt má na starosti nejen zahrady rodinných domů, ale navrhuje také parky a také tzv. veřejnou zeleň. Nejedná se jen o rozvržení prostoru, ale také výběr a umístění rostlin, stavebních prvků, inventáře. Nepracuje jen v ateliéru, důležitou součástí jeho práce je také obhlídka terénu před vlastním návrhem a také dohled nad realizací. Spočítá vám také detailní náklady po položkách.

Dobrý architekt nediktuje, ale radí 

Zejména zahrady rodinných domů, ale nejen ony, by měly být oázou, kde se jejich majitel bude cítit dobře. Zahradní architekt by měl tak naslouchat investorovi, dávat mu svá doporučení, ale určitě by neměl jeho vkus otáčet o 180°. Majitelka starého domku a milovnice koček a háčkovaných deček se v hypermoderní zahradě s lavičkami z ocele a s květinami, jejichž jména nikdy neslyšela, asi moc dobře cítit nebude. Naopak, vyznavači východní filozofie a jednoduchosti zase neoslní příliš dekorativní zahrada s kytičkami na každém rohu. Proto je třeba s architektem mluvit, konfrontovat své představy s prostorovými a finančními možnostmi a nechat si poradit, jak jednoduše oddělit jednotlivé zahradní zóny.  

Zahrada pro celý rok

Skutečně promyšlená zahrada vás bude bavit celý rok, protože zahradní architekt vybere rostliny tak, aby rostly a kvetly od jara až do zimy, abyste se pořád měli na co dívat a co obdivovat. Nejdříve navrhne tzv. studii, která určí rozdělení jednotlivých ploch a umístění hlavních prvků. Může tak navrhnout mimo jiné umístění:

  • relaxační zóny
  • okrasných ploch
  • chodníků
  • vodních ploch
  • užitkové zóny, pokud ji chcete
  • oplocení, včetně branek

Někomu to stačí, ale jiný si objedná detailní projekt. Ten už určí přesné typy rostlin, materiály prvků i technologie realizace stavebních částí, a to včetně výkazu výměr. To vám pak usnadní jednání s realizační firmou.

Na co si dát pozor

  1. Můžete samozřejmě postupovat i opačně, tedy najmout si realizační firmu a využít služeb jejího zahradního architekta, ale ne vždy je to výhoda. Dost často takový architekt hájí spíše zájmy svého zaměstnavatele než vaše. Nevěřte ani reklamě na „služby zahradního architekta zdarma“. Zdarma není nikde nic, jen je jeho práce zahrnuta v ceně celé dodávky. Podle mého je lepší nezávislý architekt, který pro vás realizaci ohlídá.
  2. Trvejte na referencích, a to nejen u architekta, ale i realizátora. Pokud je to možné, zajděte se podívat na nějakou hotovou zahradu osobně a pobavte se i s jejím majitelem. Čím více referencí, tím lépe. Nespoléhejte jen na fotografie hotové zahrady, ten, kdo zahradu skutečně navrhl, bude mít fotky i z průběhu realizace.
  3. Neberte první navržené řešení, když z něj nemáte dobrý pocit. Nenechte si například vnutit finančně náročné úpravy terénu, spíše chtějte, aby se návrh přizpůsobil terénu tak, jak je, případně jen s menšími změnami. Obdobně rostliny přizpůsobte typu zeminy, kterou už na pozemku máte a kterou jen doplňte o jinou. Ne všude bude růst anglický trávník, ale může tam vyrůst něco jiného a možná i daleko hezčího.
  4. Nenechte si vnutit prefabrikované zahradní krásno. Zahrada je živý organismus a je krásná, když je přirozená. Proč mít kopii zahrady, kterou už má 100 jiných lidí? Platíte si odborníka, preferujte originalitu.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články