Jak odstranit vrzání parket?
Parkety jsou základem krásných podlah už dlouhá staletí. Najdete je na zámcích, ve starších domech a bytech, ale také v novostavbách. Pokud rekonstruujete starší nemovitost, často stačí na parkety jen dát nový lak a krásná dřevěná podlaha může sloužit další dlouhé roky. Proto patří parkety stále mezi nejpopulárnější podlahové krytiny.
Ve starých domech je stačí jen natřít a podlaha je často krásnější než i ty nejmodernější podlahové materiály. Dřevo dává bytu hřejivost a zabydlenost. Ale jako všechno mají i parkety, zejména ty starší, jednu velkou vadu – vrzání.
Co je příčinou vrzání?
I když se parkety vyrábějí z vyschlého dřeva, to přesto takzvaně pracuje i po delším čase v závislosti na teplotě a vlhkosti v místnosti. Podle toho se může měnit objem dřevěných prvků, včetně parket. V létě se parkety v suchém a horkém vzduchu sesychají a tím i zmenšují, stejně jako během topné sezóny, kdy se topí a minimálně větrá. Když je ale v místnosti chladněji a vlhčeji, dřevo se naopak natáhne vlhkostí a svůj objem zvětší. Takové změny probíhají opakovaně dlouhé roky, což může vést k tomu, že se parkety odlepí a nakonec je na podlaze drží jen péro a drážka. Na takovou nezafixovanou parketu stačí stoupnout, dřevěné části se začnou o sebe otírat a výsledkem je nepříjemné vrzání.
Jak na to?
Někdo si na nepříjemné zvuky zvykne a dokonce je má svým způsobem rád. Ale jiné dokáže vrzání parket přivést téměř k nepříčetnosti. Řešení je několik, závisí jen na vás, jak náročnou cestou se vydáte.
Nejsnazší způsob je oprava jednotlivých vrzajících parket. Nejdříve odstraňte z místnosti veškerý nábytek a zkontrolujte každou jednotlivou parketu. Ty vrzající si označte třeba křídou nebo barevnou izolepou. Poškozené parkety rozeberte a přeložte na nová místa. Upevněte je skutečně kvalitním lepidlem a vrzat už nebudou. Lepit můžete buď klasicky, nebo vyzkoušet kutilský tip. Čtyřmilimetrovým vrtákem vrzající parketu uprostřed provrtáte a otvorem pod parketu nastříkáte řídké polyuretanové lepidlo, Jeho výhodou je zvětšení objemu při vysychání, takže se jím vyplní i vzduchové bubliny a parketa dokonale drží. Po přilepení ji minimálně na půl dne zatěžkejte. Nakonec odstraňte i vyvrtaný otvor tmelem v barvě parkety.
Tmel můžete zkusit i na prostory mezi spárami, ale pokud si nejste jisti odstínem, tak to radši nedělejte. Na velké ploše by byl odlišný odstín podstatně víc vidět. Můžete ale použít prach z broušení, který bude mít určitě dokonale stejný odstín. A tím se dostáváme k další variantě opravy. Tou je vybroušení podlahy, její natření vhodným lakem a naolejování. Můžete to udělat sice sami, ale není to žádná legrace, takže se nestyďte a klidně si objednejte specialistu. Počítejte ale s tím, že za plochu několika desítek čtverečních metrů zaplatíte tisíce až desetitisíce korun.
Máte-li čas a finance, nejdůkladněji podlahu oživí celková rekonstrukce, během níže se opraví všechny vrstvy. To znamená nejen parkety, ale také podklad a všechny další vrstvy až do nosných trámů nebo betonového základu. Ale to je v každém případě práce pro odborníky.
Ohodnoťte tento článek:
Předchozí článek
Další článek
Úvod
› Seznam štítků ›
Parkety ›
Podlahy