Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak a čím vyčistit koberec?

  

Zahřívá nám v zimě nožky, je skvělou a důležitou ozdobou interiéru, a tak chceme, aby vypadal stále jako nový. Nutnému vysávání se nevyhneme, čas od času je však potřeba koberec také vyčistit. Obzvlášť, pokud nám doma pobíhá čtyřnohý kamarád či skotačivé dítko. Jak si tedy s čištěním koberce poradit co nejlépe?

Osvědčené babské rady bez chemie

Ne každý je příznivcem ne zrovna levných a ekologických prostředků, zajišťujících zaručenou čistotu koberců. Ne vždy je také slibovaný výsledek jistý, navíc v rodině alergiků mohou napáchat více škody než užitku.

Už naše babičky znaly jednoduché triky:

  • jedlá soda zvládne mastnotu, skvrny od vína i různé šťávy. Stačí ji nasypat na koberec, nechat skvrnu zaschnout a pak vysát. Jedlá soda také dokáže odstranit pachy z koberce, stačí jí „posypat“ koberec, nechat pár hodin působit a pak jen vysát.
  • kyselina citrónová je ideální na čáry od fixy, pastelek či propisky.
  • prášek do pečiva – rozsypte na špinavý koberec a nechte působit přes noc, pak důkladně vysajte
  • přípravek na nádobí je první pomocí na vše – od kousku oběda po skvrny od bot
  • žehlička umí skvěle vyžehlit prádlo, ale také odstranit z koberce skvrny od vína, šťáv i vosku. Na vosk stačí přiložit papírový ubrousek a skvrnu zahřívat, dokud se vosk neroztopí a nevsákne do ubrousku. Skvrny od červeného vína a šťáv postříkejte důkladně roztokem z tří dílů vody a jednoho dílu octa. Pak přes skvrnu položte mokrý hadřík a zažehlujte, dokud skvrna nezmizí.

Na mokro, na sucho nebo „po domácku“?

Mokrou cestou dokážete koberec vyčistit opravdu do hloubky a zbavit ho nejen špíny, ale také nežádoucího prachu i nezvaných návštěvníků v něm. Nehodí se však příliš pro vlněné koberce či dřevěnou podlahu pod nimi. Důležitá je také stálobarevnost materiálu.

Suchou cestou za pomocí speciální chemie odstraníte z koberce skvrny i roztoče, a navíc koberec můžete ihned znovu používat a nemusíte čekat až uschne. Suché čištění je také šetrnější k materiálům.

Přípravky pro domácí čištění jsou asi nejoblíbenější. Za pár korun si pořídíte pěnu, prášek, tekutý přípravek či sprej a za pár chvil koberec prokoukne. Ovšem – často si zničíte kolena a také koberec, na kterém vznikají po čištění sice čisté, ale nevzhledné mapy.

Pozvěte si domů odborníky

Specializované firmy na údržbu koberců během pár desítek minut vyčistí koberce v celém interiéru. Vybaveni vlastním přístrojem i chemií, zvládnou za pár stokorun to, nad čím vy byste se hrbili půl víkendu. Navíc, tito odborníci přes koberce, dokáží koberec vyčistit opravdu do hloubky a také bez šmouh, které při nerovnoměrném čištění často na koberci vzniknou.

Tip na závěr

Skvrny od kečupu či dětmi oblíbené rajské omáčky dokáží potrápit nejednu hospodyňku a koberec nenávratně poškodit. Vyzkoušejte však na čerstvou i zaschlou skvrnu přípravek na čištění oken. Nastříkejte, nechte cca 15 minut působit a pak vyčistěte přípravkem na mytí nádobí. I váš sněhově bílý koberec bude opět zářit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (8 hlasů)

Související články