Osvědčené babské rady bez chemie
Ne každý je příznivcem ne zrovna levných a ekologických prostředků, zajišťujících zaručenou čistotu koberců. Ne vždy je také slibovaný výsledek jistý, navíc v rodině alergiků mohou napáchat více škody než užitku.
Už naše babičky znaly jednoduché triky:
- jedlá soda zvládne mastnotu, skvrny od vína i různé šťávy. Stačí ji nasypat na koberec, nechat skvrnu zaschnout a pak vysát. Jedlá soda také dokáže odstranit pachy z koberce, stačí jí „posypat“ koberec, nechat pár hodin působit a pak jen vysát.
- kyselina citrónová je ideální na čáry od fixy, pastelek či propisky.
- prášek do pečiva – rozsypte na špinavý koberec a nechte působit přes noc, pak důkladně vysajte
- přípravek na nádobí je první pomocí na vše – od kousku oběda po skvrny od bot
- žehlička umí skvěle vyžehlit prádlo, ale také odstranit z koberce skvrny od vína, šťáv i vosku. Na vosk stačí přiložit papírový ubrousek a skvrnu zahřívat, dokud se vosk neroztopí a nevsákne do ubrousku. Skvrny od červeného vína a šťáv postříkejte důkladně roztokem z tří dílů vody a jednoho dílu octa. Pak přes skvrnu položte mokrý hadřík a zažehlujte, dokud skvrna nezmizí.
Na mokro, na sucho nebo „po domácku“?
Mokrou cestou dokážete koberec vyčistit opravdu do hloubky a zbavit ho nejen špíny, ale také nežádoucího prachu i nezvaných návštěvníků v něm. Nehodí se však příliš pro vlněné koberce či dřevěnou podlahu pod nimi. Důležitá je také stálobarevnost materiálu.
Suchou cestou za pomocí speciální chemie odstraníte z koberce skvrny i roztoče, a navíc koberec můžete ihned znovu používat a nemusíte čekat až uschne. Suché čištění je také šetrnější k materiálům.
Přípravky pro domácí čištění jsou asi nejoblíbenější. Za pár korun si pořídíte pěnu, prášek, tekutý přípravek či sprej a za pár chvil koberec prokoukne. Ovšem – často si zničíte kolena a také koberec, na kterém vznikají po čištění sice čisté, ale nevzhledné mapy.
Pozvěte si domů odborníky
Specializované firmy na údržbu koberců během pár desítek minut vyčistí koberce v celém interiéru. Vybaveni vlastním přístrojem i chemií, zvládnou za pár stokorun to, nad čím vy byste se hrbili půl víkendu. Navíc, tito odborníci přes koberce, dokáží koberec vyčistit opravdu do hloubky a také bez šmouh, které při nerovnoměrném čištění často na koberci vzniknou.
Tip na závěr
Skvrny od kečupu či dětmi oblíbené rajské omáčky dokáží potrápit nejednu hospodyňku a koberec nenávratně poškodit. Vyzkoušejte však na čerstvou i zaschlou skvrnu přípravek na čištění oken. Nastříkejte, nechte cca 15 minut působit a pak vyčistěte přípravkem na mytí nádobí. I váš sněhově bílý koberec bude opět zářit.