Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak namíchat khaki barvu?

  

Byly doby, kdy khaki barva nebyla právě oblíbená. Byla tehdy totiž symbolem povinné vojenské služby, tedy roku i dvou, kdy mladí muži téměř žádnou jinou barvu neznali.  Částečně jí rehabilitovali trampové, kteří měli své usárny a parky taky v khaki odstínech.

Co všechno je khaki?

Dnes je khaki barva součástí módních vln, které se, jak známo, periodicky vrací jak u oblečení, tak v interiérovém designérství nebo u kapot automobilů. Její hnědozelený odstín působí přírodně a právě proto je tak populární pro pohyb v terénu. I proto ji často potřebují také milovníci historické vojenské techniky i myslivci a rybáři.

Khaki není jazykolam

Víte, kde se vzalo neobvyklé označení barvy jako khaki?  Tento výraz pochází z hindštiny. Znamená česky zemitá, nebo prašná. Khaki barva se příliš často nevyrábí. Navíc, existuje mnoho jejích odstínů, takže ani v míchacích centrech specializovaných obchodů či hobby marketů nemusíte dostat přesně tu barvu, kterou potřebujete. Proto je jednodušší namíchat si potřebný odstín sami.

Barevný kruh – základ barevné teorie

Pro každého natěrače, který si míchá barvy sám, je zásadní pomocí barevný kruh. To je vlastně barevné spektrum, podle něhož rozlišíme primární, sekundární a další barvy. V jeho centru jsou barvy, které nelze namíchat, můžete je maximálně tónovat. Jedná se o modrou, žlutou a červenou barvou. To jsou barvy primární. Kolem nich jsou v kruhu barvy sekundární, které vzniknou kombinací barev primárních. Další barvy vznikají smícháním barev primárních a sekundárních a tak dále až do zhruba miliónu odstínů, které je lidské oko schopné rozeznat.

Jak se dostat ke khaki odstínům?

Khaki barvu si namícháme ze zelené. Tu získáme kombinací modré a žluté barvy, tedy dvou primárních barev. Čím větší je podíl žluté, tím světlejší zelenou dostanete, naopak více modré znamená tmavší zelenou. Když do zelené barvy budete přimíchávat opatrně po kapkách červenou barvu, dostanete olivové až khaki odstíny. Závisí na tom, jakou zelenou a s jakou červenou budete kombinovat.

Pokud máte k dispozici jiné již namíchané barvy, ke khaki se můžete dostat také kombinací okrové s červenohnědou a černou barvou. I tady ale platí, že tmavou opatrně přidáváme do světlejší barvy a důkladně promícháme.

Zkuste si to nejdříve na papír, klidně i vodovkami, abyste věděli, jaké barvy si koupit ve větším množství pro míchání khaki odstínu. A pak zkoušejte, přidávejte a míchejte, až budete mít přesně tu barvu, kterou potřebujete.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.8/5 (10 hlasů)





Související články