Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak čistit granitový dřez?

  

Granit je stále populárnější variantou jiných materiálů pro kuchyňské dřezy. Granitové dřezy mají perfektní vzhled a také výborné uživatelské vlastnosti. Vyrábějí se z polymerové pryskyřice s obsahem malých částeček kamene.

Tento kompozitní materiál připomíná kámen díky tomu, že obsahují okolo 80 % drcené žuly, přírodních křemičitých písků nebo kameniva. Právě proto jsou dřezy z granitu odolné proti nárazu, škrábancům, znečištění i některým chemickým látkám a vysokým teplotám.

Kvalitní materiál zaručuje dlouhou životnost, ale i o granit je třeba se pořádně starat. Ale jak? Na to máme několik pravidel:

Pravidla čištění granitových dřezů

  1. Základem je pravidelná údržba běžnými čisticími prostředky. Dřez čistěte nejlépe po každém větším mytí nádobí měkkými hadříky, případně měkkou stranou houbičky na nádobí s několika kapkami prostředku na nádobí. Po očištění od nečistot dřez opláchnete teplou vodou.
  2.  Velmi často se v oblastech s tvrdou vodou, což je velká část území ČR, objevuje na dřezu povlak z vodního kamene, který slouží jako magnet pro nečistoty. Proto dřez po opláchnutí vždy dobře vysušte, ale když to nepomůže, odstraňte ho buď některým ze speciálních prostředků proti vodnímu kameni, nebo roztokem jednoho dílu octa a tří dílů vody, který nechte na ploše dřezu působit asi půl hodiny až hodinu. Octový roztok povlak z vodního kamene naruší a lze ho snadno setřít. Jestli nesnášíte zápach octa, zkuste to s citronem.
  3. Odolné nečistoty se dají odstranit obvyklými prostředky – tekutým pískem, čistící pastou nebo aktivním čističem. Nejen, že dřez zbaví i odolnější špíny, ale díky nim bude na jeho povrchu ochranný film. Ten následně ztíží usazování špíny.
  4. Barevné skvrny nebo fleky od oleje můžete odstranit denaturovaným lihem. Na velmi silné znečištění, na které nic z výše uvedeného nezabere, můžete velmi výjimečně použít i naředěné bělidlo. Ale než to uděláte, ověřte si jak na bělidle, tak i případně u prodejce granitového dřezu, zda se konkrétní bělidlo hodí právě pro váš dřez. Obvykle se doporučuje koncentrace 1:40. Chcete-li něco ekologičtějšího, můžete použít i biologický prostředek na praní. Roztok se nechá působit několik hodin, nejlépe přes noc, a pak se skutečně důkladně opláchne.

Co nedělat s granitovým dřezem?

Ani granitový dřez není odolný proti všemu. Určitě nesmíte:

  • házet do něj z výšky těžké předměty, třeba velké pánve či hrnce z litiny nebo jiných těžkých materiálů
  • nechávat těžké předměty v dřezu příliš dlouho
  • nechávat v dřezu několik hodin mokrý hadr nebo houbičku
  • čistit ho drátěnkou nebo drátěným kartáčem
  • používat ředidla, kyseliny či jiné silné neověřené chemické prostředky

Pokud se ale budete o granitový dřez od začátku pravidelně starat, nic drastického potřebovat nebudete, a stejně bude dlouho vypadat jako nový.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články