Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Dveře a okna špatně těsní. Co s tím?

  

Netěsnící okna a dveře nejsou jen nepříjemností, která negativně ovlivňuje vaše pohodlí, ale mohou se vám i velmi zásadně prodražit.  Přitom někdy stačí jen drobná úprava a situace se rapidně zlepší.

Je nutná výměna?

Pokud máte stará okna, je nejjednodušším, i když poněkud drahým řešením je vyměnit. To samé platí také o dveřích. Pozor ale u historických budov. Ověřte si, zda není budova památkově chráněna, protože v takovém případě byste museli pořídit přesné repliky, případně splnit jiné podmínky památkářů. V ostatních případech si stačí vybrat vhodná nová okna a dveře a vyměnit je. Ne vždy je to ale nezbytné.

Netěsnící okna:

  1. Pokud okenní křídlo špatně doléhá k rámu okna, může za to buď opotřebované kování, nebo již nefunkční okenní těsnění. Kování lze jednoduše seřídit (u moderních oken obvykle imbusovým klíčem nahoře i dole) a následně promazat vhodným olejem. Okna by se měla preventivně seřídit vždy na jaře a na podzim.
  2. Aby okna těsnila maximálně, je vhodné seřídit také uzavírací body na jejich obvodu, obvykle se otáčejí jen rukou. Otočením směrem k těsnící gumě se zvýší přítlak, otočení opačným směrem ho sníží.
  3. Výměna těsnění připadá řadě kutilů jako něco úplně jednoduchého, ale zas tak snadné to není. To staré sice celkem snadno vytrhnete ven, ale ne každé těsnění se hodí pro každý okenní profil a instalaci nového těsnění potřebujete také speciální kolečko, kterým se to nové navleče. Pro prodloužení jeho životnosti se doporučuje aspoň jednou ročně těsnění ošetřit olejem (obvykle silikonovým). Pokud se na seřízení nebo výměnu těsnění necítíte, objednejte si odborníka.
  4. Příčinou může být i nedotažení kličky, protože je vhodné jak kličky, tak úchyty minimálně jednou ročně promazat

Netěsnící dveře:

  1. Pokud netěsní dveře a je jedno, zda se jedná o vstupní, dveře na zahradu či na balkon, uniká z bytu teplo. Může dokonce vzniknout velmi nepříjemný průvan. Topit takzvaně „pánu bohu do oken“ je v dnešní době nejen zbytečné, ale hlavně dost drahé. Kvalitně utěsněné dveře mohou zásadně ovlivnit množství tepla potřebného pro vytopení domu či bytu.

Moderní těsnění jsou schopná utěsnit jakýkoli prostor mezi rámem a vlastním křídlem dveří, ale při výběru    je lépe se poradit. Pokud zvolíme moc subtilní těsnění, teplo bude unikat dál. Naopak, příliš silné těsnění bude dveřím překážet při zavírání a nedovřenými dveřmi bude unikat teplý vzduch i po instalaci nového těsnění. Kutil může na odmaštěný povrch dveří snadno nalepit tzv. dodatečné těsnění. Pokud ale potřebujete dát těsnění do speciálně vyfrézované drážky, pozvěte si někoho, kdo to umí.

  1. Zejména u vstupních dveří (do domu, nebo z chodby do bytu) je také důležité mít správně vysoký práh, případně mít na dolní hraně dveří namontovanou těsnící lištu s kartáčkem. Dnes už se dají koupit i nastavitelné lišty, které nejsou při otevřených dveřích vidět. Vysunou se až při jejich zavření.

Jak snížit únik tepla z lodžie

Máte-li v bytě lodžii, únik tepla snížíte, a to velmi zásadně, když lodžii zasklíte. Velká plocha balkonových dveří je citlivá na povětrnostní vlivy, hlavně na vítr. Zasklením získáte proti nepřízni počasí vhodnou obranu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2/5 (1 hlas)





Související články