Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Co je lepší, vana nebo sprchový kout?

  

Na to neexistuje jednoduchá odpověď. Obecně platí, že jak co a jak pro koho. Pokud si pořizujete novou, nebo rekonstruujete starou koupelnu, promyslete si, kdo ji a jak ji bude nejčastěji používat. Optimální je samozřejmě mít obojí, ale na to zejména ve starších koupelnách, nebo menších bytech není obvykle dost prostoru.

Pro koho je vhodnější sprcha?

Sprchový kout se více hodí pro méně pohyblivé lidi, nebo pro ty, kteří preferují rychlé sprchování. Dávno už neplatí, že sprcha musí být jen miniaturní prostor, kde se sotva otočíte, a který hodí se spíše do malých koupelen. Dneska může sprcha zabrat stejně nebo i více místa než vana. Vyrábějí se i sprchy pro dva.

Můžete si pořídit sprchu s masážními tryskami a vybrat nízkou či vysokou vaničkou, která se vyrábí v mnoha různých tvarech. Pro seniory či nemocné osoby se dají do sprchy pořídit sedátka, madla a další zařízení pomáhající s mobilitou i ve velmi vysokém věku, při nějakém hendikepu nebo po úrazech. A můžete si zařídit i sprchu zcela bezbariérovou, kam se dá klidně i zajet s invalidním vozíkem. Sprchový kout tak pomáhá nemocným a starším lidem zůstat déle soběstačnými, zatímco při mytí ve vaně by už potřebovali asistenci dalšího člověka.

Vanu uvítají rodiny a milovníci koupelí

Každý kdo má děti, ví, že vana je způsob, jak z nepříjemné povinnosti udělat prima zábavu. Děti milují koupání a vana je pro to ideální. Koupat potomka můžete samozřejmě i ve sprchové vaničce, pokud je vyšší (prodávají se i s hloubkou kolem 40 cm), ale vana je vana. Nedají si ji samozřejmě vzít ani milovníci relaxace s pěnou, koupelovou solí či bylinkami v horké vodě. Masážní trysky či možnost pustit si doma ve vaně vířivku mění současné koupelny v malá soukromá spa. Mnoho lidí nedá na vanu dopustit ani z hlediska partnerství - společná koupel může být příjemnou vzpruhou každého vztahu.

Vana a sprcha rozdělená luxferami

Autor: JamesDeMers

Vana se hodí také při úklidu, protože se v ní dají umýt věci, které se nevejdou do umyvadla ani dřezu. Skvěle se v ní také přepírá či máchá prádlo a sprchují pokojové květiny. I to je možná důvod, proč ji miluje naprostá většina žen nejen kvůli relaxaci. Ženy jsou většinou také praktické a vana jim usnadňuje život.

Optimální kompromis

Pokud si chcete dopřát sprchování i koupel a nemáte místo na samostatnou sprchu i vanu, pořiďte si na svou vanu sprchovou vanovou zástěnu, jinak bude koupelna při sprchování často plavat. Určitě je vhodnější pevná zástěna než jen pouhý závěs. Na trhu je jich velký výběr – od různě posunovacích až po stabilní ze skla i plastu. Stačí si vybrat.

Nechte si poradit

Většina obchodů s vanami a sprchovými kouty má k dispozici poradce, kteří vám s výběrem pomohou. Svou budoucí koupelnu vám ukáží v počítačovém programu, nebo i pomocí virtuální reality díky speciálním brýlím. Pokud nemáte o své koupelně jasnou představu, nechte si poradit. Možná budete překvapeni, jak moc se dnes dá se sprchovými kouty i vanami kouzlit. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články