Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak opravit povrch plastového okna?

  

Stále populárnější plastová okna jsou na povrchu potažena speciálními fóliemi. Tyto fólie jsou sice velmi odolné, ale ani ty neodolají mechanickému poškození.  To se nám může snadno povést, když například na okno montujeme v létě sítě proti hmyzu, nebo když se příliš razantně snažíme zbavit okna nečistot.

Nemusíme se ale zbytek života koukat na okna se škrábanci ani měnit celé fólie na okenních profilech. Drobná poškození si můžeme opravit sami, případně si pozvat odborníky na větší opravy. V obou případech to bude levnější než pořizovat fólie kompletně na celé rámy.

Drobná poškození a škrábance

Na škrábance můžete použít korekční tužky. Prodávají se v různých odstínech a pravděpodobně najdete i takovou, která se bude hodit k designu rámu vašeho okna. Plastová okna jsou stále ještě nejčastěji bílá, proto je možné si koupit speciální sadu na opravu bílých plastových oken. Ta obsahuje:

  • značkovací fix
  • malou ocelovou cidlinu (škrabku)
  • brusnou vodu
  • brusné papíry
  • brusný korek s filcem
  • jemnou lešticí pastu
  • hadříky

Taková sada je například značky König a na youtube najdete i přesný postup, jak ji použít. Nevýhodou je, že taková sada stojí i několik tisíc korun, takže pro opravu jednoho okna je to poněkud drahá investice.

Větší poškození

Protože fólie jsou barevně stálé, lze vyměnit i větší část. Ale to už musí dělat odborná firma. Jedním z důvodů je, že okenní fólie si nemůžete koupit jako kus látky nebo koberce v běžném obchodě na metry. A také jednotlivé designy s podobným vzorem se mohou u jednotlivých výrobců lišit a jen odborná firma bude mít k dispozici tu správnou. Jinak by byla oprava na okně znát.

Větší kusy fólie se musí měnit takzvaně od svaru do svaru. Takže přivolaný odborník nejdříve strhne příslušný kus poškozené fólie, pečlivě očistí plastový podklad a pak opatrně aplikuje nový kus fólie.

Natřít můžete i plastová okna, ale…

Můžete použít i poměrně radikální řešení a rámy plastových oken natřít barvou. Tento postup však má svá ale. Ne každá barva bude na plastovém rámu držet. Doporučuji se podívat na internet a najít reference, která z momentálně nabízených barev je pro plastová okna vhodná. Před nátěrem je nezbytné okna důkladně umýt, zbavit mastnoty a obrousit smirkovým papírem. Pak okenní tabule oblepte páskou a můžete začít natírat. Budete muset ale nanést více vrstev a velmi pravděpodobně bude nutné po několika letech nátěr znovu obnovit.

Okna sice opravit můžeme, ale úplně nejlevnější je dbát pokynů výrobce a okna udržovat tak, abyste je vůbec nepoškodili.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2/5 (1 hlas)

Související články