Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jakou podlahu do dětského pokoje?

  

Každý, kdo má děti ví, jak moc důležitou roli hraje v dětském pokoji podlaha. Sotva začnou lézt, usalaší se na podlaze a vydrží jim to často až do studentských dob. Ostatně, my jsme to dělali taky. Jen naši rodiče měli tehdy podstatně menší výběr toho, co na podlahu dát.

Nejčastěji se do dětských pokojů instalují tyto typy podlah:

Při výběru konkrétního druhu podlahové krytiny bychom se měli rozhodovat podle věku, zvyků i koníčků dítěte. Důležitou roli hraje i to, zda máte kluka nebo holčičku, případně zda je pokojíček určen pro více dětí.

Koberce

I když to před pár lety vypadalo na soumrak koberců, jsou nesmrtelné. Jen si musíte vybrat ty správné a kvalitní, které dokáží tlumit kroky i jiné zvuky tak typické pro dětské hry, a zároveň také regulovat vzdušnou vlhkost a tím zlepšovat vnitřní klima. Navíc koberce udržují teplo. Proto je příjemné mít menší koberce či předložky i jako doplněk jiné podlahy. Další výhodou je obrovské množství barev a dekorů. Kdo by neznal známé mapy měst, na kterých se tak báječně prohánějí autíčka. Nebo růžové koberce pro malé princezny.

Vinylové podlahy

V posledních letech jsou vinylové podlahy pro dětské pokoje stále častější volbou. Jeho výhodou je vynikající odolnost a zdravotní nezávadnost. Jsou vyrobeny z několika vrstev tvrzeného PVC. Povrchová vrstva vinylové podlahy je měkká a hřejivá, což ocení zejména bosé dětské nohy. Skvěle se udržuje. Nepoškodí ji ani vylité nápoje, ani umělecká tvorba malých malířů. Snadno se z ní umyjí i skvrny od propisek nebo fixů. Můžete si vybrat vinyl k lepení nebo jako plovoucí podlahu, v různých tónech i vzorech (prkno, dlaždice, pruhy). Volitelná je i zátěž a výška nášlapné vrstvy.

Korkové podlahy

Dalším velmi oblíbeným materiálem pro dětské pokoje jsou podlahy z korku. Výborně tlumí zvuk, jsou příjemné na dotek a také odolné, takže přežijí i divočejší dětské hry. Jsou měkké a teplé zároveň a odolají i vodě. A mají ještě jednu skvělou vlastnost – jsou pružné, takže jsou výborné zejména pro děti, které mají nějaké potíže s klouby nohou či s páteří. Také korková podlaha se vyrábí v mnoha designech. Vyrábějí se jako dlaždice určené k nalepení na podklad, nebo i v podobě plovoucí korkové podlahy.

Linoleum nebo marmoleum

Pružné, odolné a snadno udržovatelné jsou i podlahy pokryté linoleem nebo marmoleem. Marmoleum je přírodní podlahová krytina z přírodního materiálu, kterým je směs lněného oleje, borovicové pryskyřice, mletého vápence a dřevité či korkové moučky. Přírodního původu je i linoleum, ale u nás se pod tímto názvem prodávají i povrchy z PVC. Skutečné linoleum je proti nim silnější, měkčí a pružnější. Oba materiály jsou odolné a mají dlouhou životnost. Vyrábí se v různých barvách a tvarech (čtverec, prkno, úzké prkno).

Dřevěné podlahy

Dřevo je dřevo i na podlaze.  Je příjemné na omak, působí hřejivě a také výborně vypadá, jen je trochu dražší. Dřevěné podlahy jsou poněkud náchylnější na opotřebení, hodí se tedy spíše do pokojů starších dětí, kde již není tak velké riziko poškození. Dřevěných podlah je velmi široká nabídka, od parket, přes prkna až po plovoucí podlahy, druh zpracování, design i povrchovou úpravu (lakované, nelakované, olejované). Nejlepší je poradit se s prodejcem, co se hodí právě k dětem.

Laminátové podlahy

Další podlahou vhodnou spíše pro starší dětí a mládež je laminát. Je cenově výhodný a dokáže věrně napodobit různé přírodní (a podstatně dražší) materiály. Jsou i voděodolné, takže je nezničí ani malé domácí nehody. Nevýhodou je, že netlumí zvuk, takže je nutné laminátovou podlahu doplnit o izolační podkladní vrstvu. Prodává se jako prkna, dlaždice, dlouhé pásy či parkety v různých tloušťkách s různou zátěží i odolností.

Nejjednodušší je zajít do některého z podlahových studií, popsat jim, jakou rodinnou situaci potřebujete vyřešit a kolik na to máte peněz. Určitě vám poradí vhodné řešení.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články