Jak využít skruž v zahradě?

Betonové skruže jsou na zahradě nejčastěji zakončením studní. Nemusí to být jen nevzhledný beton, ale dnes už se dají pořídit i skruže, které jsou vlastně designovými kousky. V každém případně musí být skruž od studny důkladně a bezpečně zakrytá, zvláště když máte doma malé děti.

Pokud jste zahradu získali už s klasickou betonovou skruží, ale chcete, aby vypadala lépe, můžete jí buď natřít a klidně se na ní výtvarně vyřádit třeba i s dětmi, nebo ji lépe slaďte s ostatními prvky zahrady. Můžete ji třeba obložit mozaikou ze stejných kamenů nebo úlomků dlažby, z nichž máte upravené na zahradě cestičky, obezdít stejně jako dům či jiné zděné prvky. Dá se také oblepit dřevěnými trámky či latěmi a dřevo ošetřit stejně, jako máte pergolu či jiné dřevěné prvky na zahradě.

Ale co se skružemi, které zbyly po stavbě a jen překážejí a zatím nemají konkrétní účel? S trochou šikovnosti se mohou změnit v dekorativní i ryze praktický prvek, který vám užívání zahrady zpříjemní.

Nádrž na dešťovou vodu

Stačí vybetonovat i dno a celý vnitřek natřít nějakým hydroizolačním nátěrem a máte praktickou nádrž, kde budete zachycovat vodu na zalévání. Pokud se vám nechce natírat, můžete zkusit třeba některou ze specializovaných fólií na dna zahradních jezírek, některé jsou i s polepem kamínků. Z venku si ji můžete odekorovat některým z výše popsaných způsobů, nebo jí nechat obrůst nějakou popínavou rostlinou, třeba břečťanem. Někdo z ní vodu nabírá klasicky do konve, ale můžete si ke dnu dát i vypouštěcí kohout a vodu stříkat hadicí i do vzdálenějších míst bez tahání těžkých konví.

Terasovité záhony

Pokud máte víc skruží a vhodných svah, můžete z nich vytvořit zajímavý terasovitý záhon na květiny. Umístěte je do půdy tak, aby horní byla zhruba do jedné třetiny spodní. Osázejte je vhodnými rostlinami – podobně jako skalku. Do horních skruží se hodí i různé převislé květiny. Prostor mezi skružemi buď osypejte hlínou a zasejte na ni třeba trávu nebo jiné zelené rostliny, nebo můžete použít drobnějšími kamínky. Případně zkombinujte obě metody. Vždy závisí na počtu skruží, sklonu svahu i celkové koncepci zahrady.  

Obří květináče

Když ke skruži připevníte dno z betonu, můžete z ní udělat obří květináč a umístit ho třeba k příjezdové cestě, na terasu ke vchodu. Naplňte zeminou a osázejte buď květinami, nebo menšími stromky či keříky. Krásná je kombinace centrální rostliny uprostřed a převislých na okrajích, které skruž hezky zakryjí.

Originální nábytek

Když skruž zkombinujete třeba se dřevem, může z ní vytvořit i originální zahradní nábytek – kulatý, čtvercový či obdélníkový stůl, či originální zahradní pohovku. Tu můžete vytvořit i ze silné sítě, kterou skruž potáhnete a pak ji zafixujete pod skruží. Navrch použijete polštáře. Nebo si udělat rošt z latí, na který dáte matraci z molitanu ve tvaru skruže s potahem a další polštáře. Pokud ale chcete, aby se po takovém gauči povalovaly a skákaly děti, je lepší ji částečně zapustit do země, aby lůžko pohovky nebylo tak vysoko.

Skládek na drobné nářadí

Velká skruž může být i příručním skládkem na menší zahradní nářadí, momentálně nepotřebné květináče, truhlíky a podobně. Dno udělejte z dřevěné, plastové či betonové desky, případně vydlážděte kameny. Nahoru přimontujte dřevěná dvířka (lépe zamykatelná, jsme v Čechách). Nezapomeňte dvířka vhodně zaizolovat, aby vám do skruže nezatýkalo při dešti. Dovnitř můžete dát i stojánky ši různú úchyty, aby vše bylo vždy po ruce.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Související články

Aktuální články