Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vyčistit zašlou betonovou dlažbu?

  

Ačkoli je betonová dlažba velmi odolným materiálem, kterému nevadí teplotní výkyvy ani déšť či sníh, ani u ní se nevyhneme běžné údržbě, včetně nutnosti ji alespoň občas vyčistit. Snad nikomu se nemůže líbit, když dlažba pod nánosem nečistot změní svou podobu nebo dokonce i barevnost.

Typy znečištění

Přes všechny své pozitivní vlastnosti má beton i jednu z hlediska čištění nepříjemnou, a tou je nasákavost. Beton je pórovitý a právě póry do něj s kapalinami pronikají i mikroskopické nečistoty.

Tekutiny se odpaří, nečistoty zůstanou. Původní podobu dlažby může změnit řada věcí:

  • vylité barvy
  • olej kapající z parkujícího auta
  • skvrny od pneumatik
  • zbytky stavebních hmot, například malta, asfalt či různé tmely
  • chemické látky
  • i obyčejná hlína přenesená na dlažbu podrážkami bot

Pěknou paseku může způsobit i grilování:

  • kousky dřevěného uhlí
  • omastek
  • vylitý džus nebo pivo mohou zanechat trvalé následky třeba na terase.

Pokud máte dlažbu v blízkosti ovocných stromů, skvrnám také neutečete.

Jak čistit?

Dokonalé řešení neexistuje, protože každý typ betonové dlažby je jiný, různí dodavatelé beton ošetřují odlišnými povrchovými přípravky a také intenzita znečištění se liší.

Navíc znečištění dlažby může mít hned několik příčin zároveň. Někdy se to prostě na první pokus nepovede, ale řešení se v naprosté většině případů najde. I když skvrny od malty s obsahem umělé pryskyřice asi odstraníte jedině výměnou zasažené části dlažby.

Voda

Nejjednodušší je zkusit vodu a saponát. Každý, kdo to někde zkusil hezky postaru s kbelíkem a kartáčem, dá určitě přednost moderní vysokotlaké hadici. Toto řešení se hodí například na skvrny od ovoce, zbytky po výfukových plynech, či černé skvrny po pneumatikách. Vysokotlaká hadice nám taky pomůže při odstraňování mechů, lišejníků či řas, které mohou kvalitní betonovou dlažbu proměnit v nepěkný nazelenalý koberec, který může být za deště i dost nebezpečný.

Výborným pomocníkem může být i horký vzduch či pára. Horkovzdušná pistole si poradí s některými skvrnami od barev, pára pomůže změkčit třeba zatvrdlé žvýkačky.

Chemie

Další možností jsou chemické přípravky, ale při jejich použití je třeba si dát velký pozor, zda se na daný typ dlažby opravdu hodí. Nevhodně zvolený prostředek vám může sice pomoci spolehlivě odstranit jednu skvrnu, ale zároveň vyrobit jinou, ještě hůře vyčistitelnou. Pokud si nejste jistí, vyzkoušejte čisticí prostředek někde na nejméně viditelném místě dlažby, nebo se alespoň poraďte při nákupu s odborníkem.

Na skvrny od barev se hodí silný louh. Speciální herbicidní a fungicidní prostředky se vyrábějí na plevel a již zmíněné mechy, lišejníky a řasy. Na nechtěné květy, například vápenné, železité či solné se hodí vhodné kyseliny, které si poradí i s vodním kamenem. Rezavé skvrny odstraní kyselina šťavelová a na skvrny od minerálního oleje zase můžete vyzkoušet průmyslové odmašťovadlo. Ale tady je třeba podotknout, že u olejových skvrn je třeba zasáhnout co nejdříve. Nejlepší je ihned po jejím vzniku takovou skvrnu vysát nějakým savým materiálem a předejít tak proniknutí oleje do pórů v betonu.

Svěřte se odborníkům

Přes všechny možnosti, které máme v současnosti k dispozici, se může stát, že se vám do čištění dlažby nebude chtít, nebo si nebudete jednoduše jisti, jakou metodu zvolit. V takovém případě je nejvhodnější obrátit se na některou ze specializovaných firem, která vrátí vaší dlažbě její původní podobu.

Ať už se rozhodnete čistit betonovou dlažbu sami nebo s odbornou pomocí, vaše péče se vám vrátí v příjemném pohledu na terasu či chodník bez skvrn a nánosů.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (4 hlasy)

Související články