Jak vybrat vnitřní dveře?

Doby, kdy se daly do interiéru domu či bytu vybrat dveře bílé, nebo ošklivě hnědé (a snad ještě plné nebo se zrnitou skleněnou výplní) jsou už naštěstí dávno pryč. Dnes si můžete koupit dveře v mnoha různých designech, barvách i provedeních. Nabídka je naopak tak široká, že výběr není úplně lehký. Ale protože dveře jsou poměrně zásadním prvkem interiéru vašeho domova, měli byste si jejich výběr důkladně promyslet. Při tom nezapomínejte, že se jedná nejen o vzhled dveří, ale také o jejich funkčnost. Vybrat si můžete podle různých parametrů:

1. Umístění dveří

Vnitřní dveře se vyrábějí z odlišných materiálů v závislosti na tom, do jaké části domu či bytu jsou určeny. Můžete si tak vybrat:

  • dveře odolávající vlhkosti, vhodné do koupelen, na WC, prádelen atd.
  • izolující hluk, vhodné do ložnic, pracoven či jiných místností, kde chcete mít klid
  • termodveře pro oddělení tepelně se lišících místností, například mezi kuchyní a komorou, obývákem a vinotékou, nebo mezi obytnou a skladovací částí půdních prostor

2. Povrch dveří

Vnitřní dveře, včetně s nimi sladěných zárubní, jsou velmi výrazným prvkem interiéru. Prodejci někdy mají online aplikace, kde si můžete prohlédnout stejnou místnost s různými typy dveří, což vám ulehčí hledání vhodných dveří pro váš domov. Skvěle třeba vypadá, jsou-li dveře ve stejném designu jako dominantní prvky nábytku, například knihovna nebo skříně. Obecně platí, že do světlé, prosluněné místnosti se hodí tmavší dveře, naopak do pokoje na sever, nebo zastíněného stromy či jinou budovou jsou vhodnější dveře světlé. Celkový dojem z interiéru umocní i vhodně sladěná výmalba.

Dveře z masívu jsou buď jen nalakované (lazurované) s přiznanou strukturou dřeva, nebo natřené barvou. Ostatní typy dveří se vyrábějí s povrchy z několika druhů materiálů:

  • laminát
  • fólie
  • dýha

Podobně jako výplně i povrchová úprava ovlivňuje jak cenu, tak užitné vlastnosti dveří. Nejtenčí je fólie, silnější je laminát a nejsilnější je dýha. Čím tenčí povrch, tím snáze se poškodí. Pro místnosti s běžným zatížením stačí fólie. Nejodolnější je laminát, který se hodí i do bytů s kočkou či psem, kteří na dveře rádi škrabou, případně do místností s přímým slunečním svitem, který může změnit barevnost klasického dřeva (i dýhy), ale neovlivní laminát. Dýhový povrch výborně vypadá, je také nejdražší, ale méně odolný než laminát. 

3. Výplně dveří

Různé výplně ovlivňují jak cenu dveří, tak i jejich užitné vlastnosti. Můžete si koupit:

  • celodřevěné dveře z masívu – nejkvalitnější, ale také nejdražší
  • dveře s výplní voština v podobě včelích pláství z papíru - nejlevnější, ale nejméně odolné
  • dveře s výplní DTD (děrovaná dřevotřísková deska) – dražší než voština, ale také výrazně odolnější, lépe izolují zvuk a mají delší životnost
  • dveře PTD (plná dřevotřísková deska) – po masívu druhé nejdražší s velmi vysokou odolností

Každý ze zmíněných materiálů je používán jak na plné dveře, tak pro dveře s jednou či více skleněnými tabulemi. Nezapomeňte tedy popřemýšlet i o tom, zda chcete nebo nechcete, aby do místnosti pronikalo denní světlo přes dveře.

4. Další parametry

Pozor také na to, na jakou stranu se budou dveře otvírat. Uvažujte prakticky, neustálé zakopávání o dveře by vám znechutilo i ty s nejlepším vzhledem. Máte-li málo místa, zvažte i dveře posuvné. Stejně prakticky přistupujte k výběru šíře dveří. Pokud to jde, volte raději širší. Máte-li malý byt, můžete použít jeden trik třeba pro předsíň či jinou malou místnost – polepte dveře zrcadlem a prostor tak opticky zvětšete. Nezapomeňte ani na kování a kliky. I ty mohou celkový vzhled vnitřních dveří značně ovlivnit.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články

Aktuální články