Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

Jak správně vybrat sušičku prádla?

  

Sušička může být skvělým pomocníkem, zvlášť když nemáte zahradu, kde se dá prádlo jednoduše usušit na sluníčku. Navíc je vítaným pomocníkem pro všechny, kteří (stejně jako já) nesnáší žehlení, protože naprostou většinu kusů prádla stačí po vyjmutí ze sušičky jen složit a uložit do skříně či komody.

Vítaným pomocníkem je i pro alergiky. Na rozdíl od sušení na zahradě se prádlo nemůže kontaminovat pyly či jinými alergeny. Odstraní se také žmolky, vlasy a případně i zvířecí chlupy. Nemusíte ani použít během praní aviváž a stejně vyjde prádlo ze sušičky čisté, jemné a voňavé.

Typy sušiček

Z technického hlediska dělíme sušičky na kondenzační a ventilační. Rozdíl je v tom, jakým sušička odvádí horký vzduch:

Kondenzační sušičky

Při sušení prádla vzniká horká pára, která se v kondenzačních sušičkách přeměňuje na vodu, která se podle typu sušičky buď odvádí do zásobníku, nebo přímo do odpadu. Ze zásobníku se musí vždy vylít. Hodí se hlavně pro méně časté použití.

Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem

V kondenzační sušičce s tepelným čerpadlem se horký vzduch vytvořený sušením prádla ochladí. Tím se získá energie, která se znova použije. Vzniká tak úsporný uzavřený cyklus a tento typ sušiček má o oproti běžné kondenzační sušičce až o 50 % nižší spotřebu. Tento typ sušiček je díky nižší teplotě vhodnější pro jemné tkaniny. Hodí se pro pravidelné a poměrně časté sušení.

Parní kondenzační sušičky

V tomto typu sušičky prádlo suší přímo horká pára. Proniká látkou, kterou načechrá a zároveň ji i provoní. Tento typ sušičky nemá rotující buben, o vše se postará horká pára. Díky páře z látky zmizí záhyby a pach, včetně cigaretového kouře.

Ventilační sušičky

Ventilační sušičky jsou někdy označovány také jako odvětrávací nebo odtahové. Tyto sušičky nasávají vzduch, ohřejí ho, nechají ho vstřebat vlhkost a pak vypustí mimo sušičku. Proto je vhodná do prostor, odkud lze trubici pro odvod vzduchu vyvést přímo mimo budovu, tedy do velkých koupelen s odvětráváním, nebo do prádelen v rodinných domech. Ventilační sušičky jsou z provozního hlediska proti kondenzačním úspornější. Je to kvůli základnímu principu jejich technologie – vzduch se ohřeje rychleji než voda.

Energetické nároky

Sušení není právě energeticky nenáročná činnost. Až budete vybírat novou sušičku, nezapomeňte se podávat, do jaké energetické třídy patří. Vzhledem k množství energie, které spotřebují, se většina sušiček dostane maximálně do třídy B, případně C. Do třídy A se mohou zařadit jen některé sušičky s tepelným čerpadlem. Abyste prádlo sušili skutečně účinně, musíte mít i kvalitní a dobře ždímající pračku.

Jak si vybrat?

Kvalitní sušička není levná. Ty nejlevnější pořizovací náklady se prodraží vysokými náklady provozními.  Proto musíte při výběru sušičky zvážit řadu parametrů, abyste si vybral tu pro sebe nejvhodnější. Na co si tedy dá pozor:

  • technologie sušení
  • energetická náročnost
  • počet programů
  • cena sušícího cyklu
  • pořizovací cena

Proč se sušičky většinou plní předem?

I když existují i horem plněné sušičky, téměř je nenajdete. Naprostá většina sušiček se plní z čelní strany. Jedním z důvodů pro pořízení sušičky je úspora místa, takže nejlepší je postavit sušičku na pračku a ne vedle sebe. Sušičku tak budete mít dostupnou i bez ohýbání a pohodlně vyndáte všechno prádlo.

Můžete si také koupit pračku a sušičku v jednom. Fungují dobře, ale mají větší spotřebu vody. Také je nutné dodržovat pokyny výrobce a dávat do sušičky jen odpovídající množství prádla, což je vždy V takovém případě získáte další prostor navíc, ale musíte počítat s vyšší spotřebou vody, srovnatelnou s praním, a nutností vyndat před sušením část prádla, pokud jste měli při praní buben plný. Kapacita při sušení je totiž obvykle menší než kapacita pračky. Jinak ale jde o elegantní řešení do menších bytů.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články