Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak sundat tapety ze stěny?

  

Nejčastějším materiálem, ze kterého jsou tapety vyrobeny, je papír. Budeme se proto věnovat hlavně stažení papírových tapet z vaší zdi. Tyto papírové tapety se sundávají mokrou cestou. Pokud byste je chtěli strhnout za sucha, nejen, že způsobíte strašný nepořádek, způsobený zejména prachem a kusy zdiva, ale také byste značně poničili zeď. Jak tedy na to?

Jednoduchý návod

Jako první krok při sundávání papírových tapet je namočení tapet i zdiva pod nimi. Nejlepší je použít horkou vodu, která lépe naruší strukturu lepidla na tapety. Aplikovat horkou vodu můžete nejrůznějšími způsoby, například rozprašovačem. Abyste zamezili stékání kapek na podlahu, začněte tapetu mokřit odshora. Pokud byste chtěli investovat, můžete si na pomoct zakoupit také tekutý odstraňovač tapet.

V druhém kroku je třeba nechat vodu, aby se dostatečně vsákla pod tapetu. Ideálním časovým horizontem pro vsáknutí vody je 25 až 30 minut. Po uplynutí času můžete zkusit začít tapetu pomalu strhávat. Pokud se vám bude zdát, že se tapeta stále příliš trhá, zkuste ji znovu namočit horkou vodou, a tu nechat opět dostatečně vsáknout.

Třetím krokem je tedy samotné strhávání tapet. Strhávejte je seshora dolů, a snažte se je trhat v celých kusech. Pokud by se stalo, že by na zdi zůstaly malé kousky tapety nebo lepidla, můžete si na pomoc vzít škrabku, případně hadřík a horkou vodu. Hadříkem pak přejíždějte přes zbytky lepidla, aby šlo lépe ze zdi dolů.

Vinylové a samolepicí tapety

Tyto tapety se již sundávají suchou cestou, a jsou na odstranění mnohem jednodušší. Vinylové tapety můžete pomalu strhávat, zatímco na zdi zůstane tenká vrstva papírového podloží, které můžete využít pro aplikaci nových tapet.

Jestliže máte samolepicí tapety či folie, není nic jednoduššího, než si vzít do ruky fén, a horkým vzduchem na samolepicí tapetu působit. Díky teplu přestává lepidlo účinkovat, a vy tak můžete snadno, ale pomalu samolepicí tapetu ze zdi sundávat, aniž byste jakkoli poničili zeď pod ní.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.33/5 (3 hlasy)

Související články