Jak vyrobit zavlažovací systém?

Ne každý chce pobíhat po zahradě s konvicí či hadicí a zalévat a zalévat. Řešením je zavlažovací systém, který si buď můžeme objednat od specializované firmy, nebo si ho může na zahradě vyrobit i zručný kutil.

Naplánujte si zavlažování

Nejdříve si musíme rozmyslet, kde všude budeme na zahradě potřebovat závlahu, udělat si pro ni plán a podle potřebné intenzity závlahy vybrat vhodné postřikovače a další parametry. Nezapomeňte, že závlahu musíte napojit na zdroj vody, ať už běžný vodovod, studna, nebo nádrž či nádrže na dešťovou vodu. Momentálně se na pořizování dešťových nádrží vypisují dotační programy. Zjistěte si, zda byste si tak nemohli snížit náklady na provoz zavlažování.

Udělejte si jednoduchý plánek zahrady, kterou si rozdělte do jednotlivých zón podle typu závlahy:

Na plánku si pak vyznačte menší části, nejlépe čtverce, pro osazení ostřikovači. Platí, že pro menší čtverce do rozměru cca 5 × 5 m se používají postřikovače sprejové, které vodu distribuují na stále stejnou plochu, pro větší pak rotorové, které se otáčejí. Čím větší čtverec, tím silnější postřikovač. Konkrétní typ si vyberte na stránkách výrobce, kde je jeho výkon popsán. Určitě je vhodné sáhnout po výrobcích stejné značky, už kvůli servisu. Sprejové postřikovače jsou také vhodnější na květiny či zeleninové záhony, nebo třeba jahody. Sprejování je šetrnější než klasický postřik.

U trubek plánujte tak, aby bylo potrubí co nejkratší. Jednak si tím zmenšíte množství potřebných trubek a také nebudete muset tolik kopat. Zároveň plánujte tak, abyste neměli příliš ostré zatáčky. Pokud není možné mít potrubí jen rovné, nakupte si vhodné plastové tvarovky. Když máte hotový plánek, můžete si vydat na nákup potřebného materiálu.   

Co budete potřebovat?

Nenakupujte zbytečně moc věcí, právě proto je nutné si závlahu ale u trubek a tvarovek si určitě nechte menší rezervu. Nářadí, které nemáte, si stačí vypůjčit v půjčovně, nemusíte vše nakupovat.

Materiál:

  • postřikovače
  • plastové potrubí, obvykle z polyetylenu (PE), určené do země; nejčastější průměr trubek je 32 mm
  • plastové tvarovky na propojování PE trubek
  • navrtávací pasy pro výstup vody z PE trubky v místě, kde to potřebujeme
  • fitinky pro spojení navrtávacích pasů
  • elektromagnetické ventily, které na základě pokynů od řídicí jednotky pouští vody do postřikovačů
  • ventilové krabice (boxy) na uložení ventilů v zemi
  • řídicí jednotka, která celý systém ovládá; může být vnější nebo vnitřní dle typu
  • dešťový senzor - reaguje na déšť a v takovém případě vyřazuje systém z provozu
  • pružná hadice pro napojení fitinek

Pokud potřebujete k nějakým rostlinám kapénkovou závlahu (mikrozávlahu), budete navíc potřebovat speciální hadici.

Nářadí:

  • lopata a rýč
  • pilka na železo nebo speciální nůžky na plastové potrubí
  • zalamovací nůž
  • hasák
  • vrtačka
  • šroubovák
  • teflonová páska
  • horkovzdušná pistole

Zavlažovací zařízení krok za krokem

  1. Nejdříve si vykopejte podle plánku potřebné brázdy pro trubky a také vyměřte a označte místa pro jednotlivé postřikovače. Je vhodné si rovnou udělat značky pro sprejové a rotorové, abyste se později nezdržovali, třeba různobarevnými kolíky. Za pomoci rýče a lopaty vyhlubte naplánované brázdy a z jejich dna odstraňte všechny kameny a jiné ostré předměty, které by mohly trubky poškodit. Místa pro postřikovače kopejte dostatečně hluboká, dle zvoleného typu postřikovače.
  2. Pak je třeba položit kabel spojující elektromagnetické ventily s řídicí jednotkou. Pokud si nejste jisti, raději se poraďte s odborníkem, ale obecně platí, že se musí vždy pokládat kabel, který má vždy o jednu žílu víc, než je počet plánovaných ventilů, například na dva ventily třížílový kabel apod. Počet ventilů odpovídá počtu jednotlivých zón. Když jste si naplánovali 2 zóny, potřebujete 2 ventily. Doporučují se ventily s vnějším coulovým závitem. Závity před zapojením ventilů utěsněte teflonovou páskou.
  3. Ventily poskládejte vedle se a zapojte je podle šipek tak, že na vstupu vodního proudu do ventilu je spojuje plastový modul, na výstupu vody je osazena plastová spojka. Přes ni je hadice připojena trubka pro rozvod vody do systému. Tak jsou ventily připraveny na zapojení do systému. Ale abyste mohli vypustit před zimou celou zavlažovací soustavu a ochránit ji tak před zamrznutím, musíte ještě napojit před elektromagnetické ventily další ventil, a to kulový. Přes něj se v případě potřeby připojí kompresor a vodu z trubek vytlačí přes postřikovače ven.
  4. Než začnete pokládat potrubí, naměřte si potřebnou délku pro jednotlivé úseky, abyste neplýtvali materiálem kvůli zbytečným odřezkům. Pak už přijde samotné pokládání potrubí. To si raději označte písmeny a značkami, abyste postřikovače nezapojili omylem na jinou sekci, než jste plánovali. Hlína z příkopů má tu nepříjemnou vlastnost, že se dostává při pokládání do potrubí. Vhodnou prevencí je konce obalit třeba igelitem či jinak zaslepit.
  5. Položené potrubí napojte na elektromagnetické ventily a pak úseky mezi odbočkami k postřikovačům zasypejte. Stabilizujete si tak potrubí, které se už nebude moci nijak kroutit.
  6. Pak zapojte systém na zdroj vody. Pokud je to klasický vodovodní řád, nebudete potřebovat žádný filtr, u ostatních zdrojů je filtr nutný. Na vodovod se připojte minimálně ¾ coulovým kohoutkem za pomoci plastových nebo mosazných spojek. Pro připojení na studnu či nádrž (případně i vrt) je nutné i čerpadlo a vhodný filtr.
  7. Následně se vytvoří výstup vody z potrubí v každé zóně pomocí navrtávacích pásů a našroubovat do nich fitinky utěsněné teflonovou páskou. Napojení vlastních postřikovačů přes fitinky je pružnou hadicí, kterou si nahřejeme horkovzdušnou pistolí z každé strany asi na 5 cm daleko. Pak hadici nasadíme na fitinky a po vychladnutí hadice budou spoje těsné.
  8. Napojené postřikovače usadíme podle plánku na místa tak, aby byly kolmo k zemi a na jejím povrchu byla jen hlava postřikovače. Pak se postřikovače ručně nastaví podle návodu.
  9. Dalším krokem je zapojení elektromagnetických ventilů předem připraveným ovládacím kabelem, což by měl ale udělat někdo, kdo to umí, stejně jako napojení na řídicí jednotku a dešťový senzor. Ke všemu sice máte návody, ale amatérsky to raději nezkoušejte. Až budete instalovat dešťový senzor, dejte ho na místo, kde je přímý déšť. Neměl by být na zemi, ale výše, třeba na plotě. Ventily umístěte do speciální krabice (boxu) na kraj zavlažované plochy, nedaleko od přívodu vody. Vykopejte si pro něj dostatečně velkou jámu, na jejíž dno umístěte vrstvu štěrku tak, aby víko krabice bylo v úrovni terénu.
  10. Posledním krokem je nastavení řídicí jednotky, napuštění celého systému a jeho otestování. Zavlažovací systém by měl fungovat tak, aby byl na celou zavlažovanou plochu přísun vody rovnoměrný a nebyla na ní žádná slepá místa. V případě, že někam voda nedosáhne, upravte nastavení postřikovačů.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.5/5 (2 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články

Aktuální články