Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak opravit dlažbu?

  

Dlažba je skvělý podlahový materiál zejména do chodeb, kuchyní, koupelen a na WC a dalších namáhaných prostor, tedy všude tam, kde je třeba často vytírat a udržovat čistotu. I když o ni budete pravidelně pečovat, za čas se na ní objeví šrámy či poškození. A dvojnásob to platí, pokud máte v domácnosti malé děti.

Výměna kus za kus

Nejjednodušší opravou je výměna poškozené dlaždice, ale ne vždy to je možné, protože nemusíte mít k dispozici naprosto stejnou dlaždici. Ale existuje způsob, jak to obejít. Musíte najít dlaždice, které mají stejné rozměry, jako ty původní, ale jsou k nim vhodným kontrastem – buď barevně, nebo třeba reliéfem. Vytvoříte si tak geometrickou dlažbu z dvou typů dlaždic. Ale pozor, dlažba musí být nejen stejně velká, ale i silná a měla by mít i stejnou povrchovou úpravu.

Úplně nová dlažba

Můžete ale zvolit i radikální řešení, vystěhovat veškerý nábytek a vybavení a nechat položit novou dlažbu. Specializované firmy to umí jak s odstraněním té původní, tak překrytím staré vrstvy novou dlažbou za pomoci speciálních tmelům. Ale existuje i levnější a způsob – poškozené dlaždice si sami opravte.

Proč měnit, když to jde opravit

Většinou se k opravě odhodláme, když dostane dlažba zase jednou zabrat. Pokud se do toho dáte, opravte rovnou všechna poškozená místa. Prvním krokem je tak důkladná prohlídka dlažby a vyznačení všech poškození fixem nebo křídou.  To mohou být praskliny, ulomené rohy, odlomené kousky na okrajích nebo dokonce otvory po předchozím neopatrném vrtání. Na povrchu dlažby se mohla podepsat i nějaká chemická látka. Je-li dlaždice výrazně poškozená, nevyhneme se výměně, ale na menší vady můžeme použít speciální tmely.  Existují dokonce i speciální sady se vším potřebným pro opravu dlažby.

Lepení ulomených kousků

Pokud se vám třeba po pádu něčeho těžkého uštípl kus dlaždice, ale odlomený kus zůstal v celku, stačí ho znova přilepit. Na přilepení je vhodné gelové průhledné lepidlo, které nebude po zaschnutí vidět. Důkladně očistěte plochu, kde dlažba chybí. Pak naneste lepidlo na odlomený kus. Postupujte podle návodu, ale obvykle nemusíte lepidlem pokrývat celou plochu, stačí ho nanést v bodech. Obě části dlaždice k sobě co nejvíce přitlačte, aby vznikl znovu jeden celek.  Když vám část lepidla vyteče na povrch, otřete ho hned hadrem.  Dalších 24 hodin nechte opravené místo bez zatížení. Pak už můžete začít dlažbu používat jako před opravou.

Tmely dokáží zázraky

Praskliny nebo otvory můžeme opravit tmelem. Dnes se dají koupit v mnoha různých odstínech. Můžeme jich zkombinovat i několik, abychom dosáhli co nejvíce podobné barvy.  Tmely se prodávají v malých špalíčcích. Na jejich nanesení na dlaždici budete potřebovat pájku. Případně se prodávají i speciální tavná dlátka na tužkové baterie. Poškozené místo musí být čisté a dokonale suché. Rozehřejte si dostatečné množství, naneste na poškození a uhlaďte. V opravných sadách najdete například malý vroubkovaný plastový hoblík, kterým tmel skvěle zahladíte. Nezapomeňte ho pak vyčistit. Je-li třeba, doplňte tečky z tmavšího či světlejšího odstínu tmelu, aby finální podoba co nejvíce kopírovala původní dlažbu. Pak uhlaďte hadříkem nebo houbičkou. Nakonec použijte speciální fix pro povrchovou úpravu. Pokud se vám podaří najít stejný odstín, původní poškození najdete jen při důkladném zkoumání, na první pohled bude dlaždice vypadat jako nová.

Dlažba se dá i natřít

Opravit chemicky poškozený povrch dlaždice, zejména glazuru je už o dost komplikovanější. Řešením může být například natření univerzální barvou v lesklém nebo matném provedení, podle toho, jaká je okolní dlažba. Barevný odstín si můžete nechat namíchat v barvicím centru ve specializovaných obchodech přesně podle barvy vaší dlažby. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.33/5 (6 hlasů)





Související články