Než začnete…
Dříve, než začnete vůbec uvažovat o koupi konkrétních kusů nábytku, měli byste si rozmyslet, jaké funkce má právě vaše garsoniéra plnit. Jednotlivé zóny je vhodné oddělit, a to nábytkem, výmalbou i osvětlením. To vše by se mělo realizovat velmi střídmě, protože malý prostor nesnese příliš mnoho nábytku. Osvědčeným trikem je nakreslit si byt na papír a vystřihnout si v patřičném měřítku jednotlivé kusy nábytku a pak si vyzkoušet několik variant rozestavění. Nebojte se neobvyklých řešení a využijte maximálně celý prostor.
Stavební úpravy
Máte-li možnost prostor stavebně upravit, využijte ho. Čím větší bude okno v garsoniéře, tím vzdušněji bude působit. Máte-li oddělenou toaletu a koupelnu, spojte je do jedné místnosti. Získáte místo pro pračku, nebo úložné prostory a vaše hygienické zázemí nebude působit stísněně. Na chodbě si můžete nechat namontovat vestavěné skříně, ideálně s posuvnými dveřmi. Pokud bude jejich přední část opatřená zrcadlem, prostor se opticky zvětší.
Nezapomeňte na vhodnou výmalbu či tapety. Dobře zvolená kombinace barev a vzorů může místnost opticky zvětšit a zároveň oddělit i jednotlivé funkční zóny. To platí také o barvě a struktuře podlahy, pokud si budete pořizovat novou.
Pár zásad pro výběr nábytku:
- v malém bytě platí dvojnásob, že méně je více
- vyhýbejte se příliš velkým a tmavým kusům
- kombinujte a doplňujte kousky s různými funkcemi, například čelo postele může být zároveň zády skříně nebo knihovny
- pokud můžete, nechte si nábytek vyrobit na míru, abyste využili každý centimetr prostoru
Využívejte prostor od podlahy až po strop
Hlavním problémem garsoniér bývá nedostatek úložného prostoru, proto je dobré využít místnost maximálně až ke stropu. Horní police sice budou přístupné jen se schůdky nebo stoličkou, ale můžete je využít pro méně často využívané věci, třena kufr, spacák, případně sezónní oblečení.
Můžete důkladně využít i podlahu a vybudovat si pódium třeba pod postel, nebo pohovku. Uvnitř pódia získáte další úložný prostor. Je-li vaše garsoniéra v domě s vysokými stropy, můžete si pořídit falešné patro.
Světlo dělá divy
V garsoniéře vždy musíte vytvořit několik různých zón. Proto potřebujete nejen centrální stropní světlo, ale i několik dalších doplňkových zdrojů. Stropní světlo může být i řada LED reflektorů v podhledu s možností zapínat je všechny nebo jen některé z nich. Doplňková světla by měla být nad pracovní plochou kuchyňské linky, na pracovním stole, u postele, případně ještě stojací lampa. Vhodné je i další prosvětlení interiéru za pomoci zrcadel, či skleněných nebo plastových transparentních desek.
Nedělejte z bytu vetešnictví
Malému prostoru sluší jednoduchost doplňků a střídmost v počtu osobních věcí – od rodinných fotografií přes „sbírky“ nejrůznějších maličkostí až po pracholapky v podobě suchých květin nebo tuny plyšáků. Pokud možno nechte volné i parapety. Živé květiny jsou fajn pro regulaci mikroklimatu v bytě, ale ani s jejich počtem to v malém bytě nepřehánějte.