Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak funguje bidet?

  

Nejdříve bychom si měli vysvětlit, co to vlastně bidet je. Toto slovo pochází původně z francouzštiny. Jedná se vlastně o sedací umyvadlo, které slouží k očistě intimních partií po použití toalety pomocí proudu vody. Bidet byl pravděpodobně vynalezen kolem roku 1710, ale kdo přesně byl autorem nápadu na toto zařízení, už se neví. Pouze se předpokládá, že to snad mohl být Christoph Des Rosiers a že bidet vymyslel pro francouzskou královskou rodinu. Bidet se více rozšířil s rozvojem instalatérství a koupelen v podobě, jakou známe i nyní. První vlna rozšíření přišla na přelomu 19. a 20. století.

Proč používat bidet?

Důkladná očista zejména po velké toaletě je prevencí vzniku hemoroidů, případně komplikací spojených s nimi či dalšími problémy v oblasti konečníku zapříčiněnými bakteriální infekcí. Klasický toaletní papír ani jeho vlhčená varianta nedokáží vždy citlivé partie důkladně očistit bez kontaktu s exkrementy, což může být třeba u hemoroidů, nebo jiných krvácejících poranění dost problém. Navíc, otírání třeba krvácejícího hemoroidu toaletním papírem může být i dost nepříjemné. Někdo používá jen toaletní papír, jiný jen bidet a další obě varianty kombinují. Každopádně, bidet je skvělou pomocí pro hygienu intimních partií. Bidet jistě také ocení lidé s tělesným postižením, hlavně se se sníženou nebo jinak problematickou hybností.

Bidet v koupelně

Autor: sferrario1968

Jak to funguje

Bidet je obvykle umístěn přímo na toaletě hned vedle mísy, případně v koupelně. Vypadá jako nízko zavěšené podlouhlé umyvadlo. Posadíte se na něj obkročmo, nejlépe čelem ke kohoutku, abyste si mohli snadno regulovat sílu a teplotu vodního proudu. Přesnou polohu posazení určuje postavení trysek. Vhodné je namíchat si správnou teplotu předem, proud velmi horké vody by mohl být velmi nepříjemným zážitkem. Můžete se setkat i bidetem bez trysek. Ten si jen naplníte vodou a umyjete si příslušné partie jako v malé vaničce. Osušit se můžete toaletním papírem, či ručníkem, ale nejmodernější bidety mají zabudován i sušení proudem vzduchu.

Kombinace bidetu a toalety

V šedesátých letech minulého století se vzhledem ke zmenšujícím se velikostem koupelen i samostatných toalet začala vyrábět prostorově úsporná varianta bidetu. Jedná se vlastně o záchodovou mísu s doplněnou funkcí bidetu. Bidetová tryska je zabudována přímo v límci mísy. Existují mechanické typy ovládané pákovou baterií, která je vedle mísy na stěně, případně automatické, které mají elektronické dálkové ovládání. Toto automatické zařízení ovládáte tlačítky, přičemž tryska vyjede po stisknutí tlačítka ze záchodového prkénka a po použití se opláchne a opět do prkénka ukryje.

Pokud nemáte místo ani finance pro samostatný bidet ani pro kombinaci s toaletou a stejně chcete více dbát na hygienu, můžete si pořídit speciální sprchu. K tomu ale potřebujete mít na toaletě umyvadlo s tekoucí vodou.

Kde se s bidetem potkáte

Běžně bidet najdete jako součást koupelen ve středomořských evropských státech (od Turecka po Portugalsko), ale také v severoafrických zemích (tam hlavně v novostavbách, kde jsou evropské, nikoli tzv. turecké toalety). Bidet je populární nejen v Evropě, ale i v zemích Latisnké Ameriky, hlavně v Argentině nebo Uruguayi, a také v Asii. Oblíbený je i v dalších muslimských zemích, nebo třeba v Japonsku, kde se s ním setkáte často i na veřejných toaletách. K nám proniká bidetová kultura zatím jen pomalu, ale kdo si bidet pořídí, nedá na něj většinou dopustit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.67/5 (3 hlasy)





Související články