Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vybrat tuhost matrace?

  

Spát musíme všichni, ale ne vždy spíme dobře. Kromě mnoha dalších vlivů, jako je osvětlení, hluk, větrání i náš psychický stav, je pro kvalitní spánek zásadní také správný výběr matrace. Doby, kdy mnoho z nás spalo na molitanových matracích, nebo na matracích s kovovými spirálami, jsou už naštěstí pryč. Z molitanu mě bolí záda ještě dnes, stačí, když si na něj jen vzpomenu.

Dnešní nabídka matrací je velmi široká. Kromě materiálu, z nějž je matrace vyrobena, její výšky, hmotnosti osoby, pro kterou je určena, a dalších parametrů, hraje velmi důležitou roli tuhost matrace, někdy také označovaná jako tvrdost.

Většina lidí má tendenci si vybírat tuhost nové matrace podle toho, na jak pevném lůžku dosud spali. Ale neměl by to být ten nejdůležitější aspekt. S věkem naprostá většina z nás pomalu (a někdy i rychle) nabírá na váze. A právě hmotnost spící osoby by měla být pro správnou volbu tvrdosti matrace určující. Čím vyšší hmotnost člověk má, tím tvrdší by jeho matrace měla být. Naopak, éterické dámy a štíhlí muži si mohou vybírat i z matrací podstatně měkčích.

Dalším parametrem při výběru tuhosti matrace je způsobu spaní. Každý spí jinak. Někdo v jedné poloze, jiný se převaluje. Ten, kdo spí většinu noci na jednom z boků, by si měl vybrat spíše měkčí matraci. Pro spaní na břiše nebo na zádech je naopak daleko vhodnější tvrdší matrace.

Stupnice tuhosti

Pocitová tuhost se u matrací uvádí obvykle v několika stupních, které se ale u jednotlivých výrobců mohou poněkud lišit, proto je dobré si matraci vyzkoušet osobně. Stupnice pocitové tuhosti matrací má nejčastěji pět stupňů:

  • Tuhost 1 - Matrace s touto tuhostí jsou extrémně měkké a lékaři je obvykle považují za ortopedicky nevhodné. Hodí se jen pro muší váhy nebo jako krátkodobé řešení, třeba na chatě či chalupě.
  • Tuhost 2 - Je o něco tvrdší a dost elastická, ideálně se přizpůsobuje tvaru těla, páteř udržuje rovně. Není vhodná pro silnější osoby, protože se poměrně rychle proleží. Má také kratší nižší životnosti. Je ale vhodná pro štíhlé osoby a děti.
  • Tuhost 3 - Průměrně tuhá matrace je velmi populární. Přináší komfort skoro všem váhovým kategoriím, proto se kupuje nejčastěji, ale raději si ji vybírají muži a mladší osoby.
  • Tuhost 4 - Ještě o něco tužší matrace, oblíbená silnějšími lidmi, hlavně muži střední a vyšší výšky. Může se doplnit o matracovou podložku, která zachová tuhost matrace, ale mírně změkčí její povrch.
  • Tuhost 5 - Velmi tvrdá matrace, hůře se přizpůsobuje bodovému tlaku a je rovněž vhodné ji doplnit o měkkou matracovou podložku. Preferují ji zákazníci s nadváhou.

Kombinovaná tuhost

Novým trendem je takzvaná kombinovaná tuhost matrace. Dvojí tvrdost/tuhost znamená, že z každé strany má matrace odlišnou tvrdost a zákazník si může vybrat, co momentálně preferuje. Někdy bývají označovány také jako manželské či partnerské matrace. Ještě dále jde matrace čtyř tuhostí. Má nejen odlišnou každou stranu, ale také odlišnou tuhost v zóně hlavy a nohou. U těchto matrací nejsou zóny tvořeny zrcadlově od středu matrace, jako u vývojově starších modelů, ale individuálně.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články