CEMENT - důležitá složka betonových směsí!

Cement je anorganická látka, která vlivem hydratačních procesů a reakcí tuhne a tvrdne. Tento děj nastává po smíchání s vodou. Díky této schopnosti můžeme vyrábět různé betony s různými vlastnostmi. Více se o betonu můžete dočíst v článku: Co je beton?.

Dnes si povíme něco málo o samotném cementu (základním prvku betonových směsí a betonů).

Historie • Jak se vyrábí? • Cena cementu

Toto pojivo bývá ve formě velmi jemně mletého prachu. Při manipulaci s tímto materiálem používejte vždy odpovídající ochranné pomůcky (ochranné rukavice, respirátory..). Jelikož proces tuhnutí a tvrdnutí cementu může probíhat, jak na vzduchu tak i pod vodou, řadíme jej mezi hydraulická pojiva. To se naopak nedá říci o vápně, které řadíme mezi vzdušná pojiva.

Směsný cement CEM V/A (S-V) 32,5 R

Směsný cement CEM V/A (S-V) 32,5 R (Jak se vyznat ve značení cementů?)

Historie cementu

První použití cementu bylo zaznamenáno již v době starověkého Říma, kdy se používal pucolánový popel, který vznikal při sopečných erupcích. Jedná se víceméně o jemný sopečný popel složený z vulkanického hlinitokřemičitanu. Na svou dobu byl tento cement neuvěřitelně kvalitní. I díky preciznosti tehdejších stavitelů se do dnešních dob dochovalo velké množství pozoruhodných staveb, mezi které můžeme zařadit například monolitickou kopuli na Pantheonu v Římě. Tato kopule byla postavena za pomoci litého betonu za pouhých 7 let. Průměr této kopule dosahuje téměř 44 metrů.

Kopule z litého betonu - Pantheon v Římě

Kopule z litého betonu - Pantheon v Římě je nejvýznamnější antický chrám a stavba. (Autor antmoose CC)

Jak se vyrábí portlandský cement

Výroba portlandského cementu je energeticky složitý proces, který bývá plně pod kontrolou automatizovaných cementáren. Ty jsou řízené za pomoci moderních technologií z centrálního velína. Pokud vás zajímá podrobný postup výroby cementu, můžete si jej přečíst na stránkách českomoravského cementu nebo ebetonu nebo lafarge.

Ve zkratce si proces výroby portlandských cementů popíšeme i na této stránce:

V první řadě je potřeba získat a zpracovat základní suroviny. Pro výrobu portlandského cementu se využívá hlavně těchto materiálů: vápence, dále břidlic, tufů, popílku, strusky, křemičitého písku a mnoha dalších surovin. Následuje drcení, sušení, mletí a uskladnění na skládkách. Posléze se provádí při teplotách dosahujících až 1500°C tzv. výpal suroviny v rotačních pecích.

Vlivem chemických procesů vzniká portlandský slinek, který se postupně pomocí kulových cementových mlýnů, spolu s dalšími složkami, semele na jemný prášek, který nám vytvoří finální produkt - portlandský cement. Ten se uskladňuje v obrovských silech a následně transportuje (kamiony, vlakem..) na místa prodeje či spotřebování ve formě velkých zásobníků nebo v menších baleních na paletách. V posledních letech došlo k redukci pytlů s cementem na hmotnost 25 kg.

Rotační pec na výrobu cementu

Rotační pec na výrobu cementu je obrovské technologické zařízení, které zabíra mnoho prostoru. (Autor publicworksgroup CC)

Cena cementu

V dnešní době se na ceně cementů podílí mnoho faktorů - od cen energií, druhu a množství cementu, akcí a slev, výprodejů až po samotné prodejce stavebního materiálu. Běžně se cena pohybuje kolem 75 Kč za pytel, který váží 25 kg.

  • 1 kg cementu tedy stojí kolem 3 Kč
  • tuna (1000 kg) stojí přibližně 3000 Kč
  • cena cementu potřebného na kubík betonu 900-1350 Kč (při spotřebě 300-450 kg cementu na 1m3)

Nejnižších cen můžete dosáhnout při větších odběrech zboží, při slevách či akcích a nebo při nakupování přes internet. Výhodou je, že si můžete objednat i jiný stavební materiál přímo z pohodlí svého domova. 

Na následujícím obrázku je aktuální nabídka portlandského cementu za 68 Kč, což může být pro některé z vás přijatelná cena.

Prodej portlandské cementu na internetu

Prodej portlandské cementu 32,5 MPa na internetu.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.5/5 (6 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   ›   › 





Kapitoly tématu „Zdící materiály


  1. CEMENT - důležitá složka betonových směsí!
  2. Jaký beton použít na základy?
  3. Staré cihly z bouračky, co s nimi? Na skládku či do násypů?
  4. Ytong - pórobetonový zdící materiál vhodný k stavbě domů
  5. Co je ztracené bednění a kde jej využít?

Související články

Aktuální články