Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak odstranit přilepený koberec?

  

Je skvělé mít v místnosti koberec, který neklouže. Horší je to ve chvíli, kdy se rozhodne změnit podlahovou krytinu nebo koberec vyměnit za jinou barvu či vzor. Většina koberců je totiž přilepených a odlepit je není vůbec jednoduché. Je to jako se vším – co má držet, nedrží, co je třeba sundat, nemůžete odlepit.

Proto se doporučuje koberce v místnostech s plochou do 20 metrů čtverečních vůbec nelepit. Většina místností je ale větších a v nich už se bez lepení koberce neobejdeme, jinak by se koberec vlnil, případně i odstával.

Ideální případ

Nestává se to moc často, ale občas se povede koberec strhnout v jednom, maximálně dvou kusech. Začnete u stěny a plošně postupujete ke stěně protější. Takové ideální případy jsou ale spíše zázrak, než pravidlo. Pokud se při prvním pokusu koberec strhnout v celku úspěch nedostaví, budete se muset obrnit trpělivostí a zkusit další metody.

Doporučení z praxe

Nejlepší je řídit se praktickými zkušenostmi odborníků na podlahové krytiny, i když ne vždy se jejich rady shodují. Mimo jiné doporučují:

  • rozřezat koberec na pruhy a trhat ho po kusech
  • použít speciální škrabku; ta je podobná té, kterou odstraňujeme v zimě led z oken auta, a při strhávání přilepeného koberce funguje velmi efektivně a stojí řádově stokoruny podle typu a výrobce
  • pokud ji nemáte, můžete zkusit i jiné ostré nářadí, například špachtli, ale tou to bude to dřina
  • odstranit zbytky lepidla po odstraněném koberci rozpouštědlem, jinak by byly na nově přilepeném koberci boule

Strojový pomocník

Protože snímání nalepeného koberce je skutečně dřina, můžete si na pomoc vypůjčit strojového pomocníka. Odstraňovač koberců vypadá jako malá elektrická sekačka na trávu zkřížená se sněžným pluhem. Ostrý nůž zvládne nejnepříjemnější část práce, tedy vlastní strhávání koberce, budete jen potřebovat udělat nožem asi 20 centimetrů široké pluhy a odchlípnout první kousek, pod nějž se už zakousne nůž stroje. Na internetu najdete přesný návod, jak postupovat.

Odstranění lepidla

Při odstraňování zbytků lepidla dost záleží na tom, jak dlouho byl původní koberec přilepený a jaké lepidlo při tom bylo použito. Vedle rozpouštědla, které zbytky lepidla změkčí a pak jde snáze seškrábnout, můžete zkusit použít třeba odstraňovače starých nátěrů, například specializované na disperzní nátěry, případně ředidlo. Doporučuje se také lepidlo na delší dobu navlhčit.  

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.75/5 (4 hlasy)

Související články