Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak přilepit zrcadlo na zeď?

  

Alenka toho našla za zrcadlem opravdu mnoho. To vaše zrcadlo možná nemá moc přenést vás do fantazijního světa, ale je rozhodně funkčním i krásným doplňkem. Ovšem potřebujete ho nejdřív správně připevnit. Jak na to? Snadno, čtěte dál.

Nechce se vám vrtat a podrobovat se proto nepořádku při instalaci hmoždinek? Přilepení je metoda rychlejší, jednodušší a také čistší, byť má rovněž svá úskalí, na která se v následujícím textu podíváme.

Lepicí guma

Výrobci ji inzerují především jako pomůcku určenou k lepení plakátů, na což berte ohled i v případě zrcadla. Rozměrnější, a tím těžší předmět většina patrně neudrží. Díky snadné manipulaci s ní si ovšem získala značnou oblibu, takže netrvalo dlouho a objevila se extra silně držící varianta, u níž je uvedeno, že jedno balení by mělo udržet předmět až o váze čtyř kilogramů. Lehké zrcadlo s většinou dostupných lepicích gum přilepit poměrně úspěšně dokážete, ale pamatujte na to, že v tom případě nebude radno jeho umístění příliš měnit. S hmotou totiž zpravidla odstraníte také omítku.

Oficiálně je na obale většiny z nich uváděna dokonalá přilnavost na různé druhy materiálů, nicméně v koupelně buďte ostražití, povrch by totiž měl být suchý. Extra silně držící varianta se dle oficiálně uváděných informací hodí i na venkovní použití.

Lepidlo

Klíčová otázka zní, jaké lepidlo? Silikonové, které zajistí skutečně pevné a pružné spojení. Zároveň vám bude držet i na nesavém povrchu, to znamená na dlaždičkách v koupelně, kde běžná lepidla neobstojí. Ovšem ne všechny silikonové verze jsou vhodné. Vy potřebujete takovou, která je na bázi MS polymerů. V případě, že si nejste jisti a ve složení lepidel se nevyznáte, dnes už se dodavatelé těchto pomůcek pokoušejí svým koncovým zákazníkům usnadnit život, takže hledejte prostě ta, která jsou přímo označena jako produkt určený k připevnění zrcadla. Co se stane, když si nevybererete správně? Narušíte citlivou reflexní vrstvu, což na odrazové ploše způsobí v lepším případě mapy. Také se vám může ovšem podařit povrch zcela rozleptat.

Povrch musíte před nanesením lepidla důkladně odmastit, postačí vám k tomu třeba obyčejný prostředek na mytí nádobí.

Lepidlo má výhodu v tom, že není okamžitě suché, lze tedy případně umístění předmětu ještě drobně měnit. Což se zároveň mění i v jistou nevýhodu, protože musíte předmět ještě podržet jiným způsobem, než lepidlo definitivně uschne. Obtížně se však odstraňuje, pokud chcete zrcadlo po čase sundat a přemístit jinam. Toto řešení je prakticky nevratné a je-li sundání zrcadla nezbytně nutné, musíte ho potom jedině rozbít. Zároveň je takto dokonale spolehlivé jen tehdy, pokud dodržíte doporučenou dobu schnutí. Měli byste se obrnit trpělivostí, protože 1 mm lepidla vyžaduje k vytvrzení až dobu dvaceti čtyř hodin.

Lepicí páska

Nejlépe se k tomuto účelu hodí pásky pěnové. Zároveň platí, že jednoduše čím huštší pěna, tím těžší předmět ve výsledku udrží. I v tomto případě už bylo pamatováno na to, že se jedná o metodu poměrně snadnou a rychlou, takže s její pomocí budete chtít lepit rozličné předměty. Speciální pásky by měly podle svých výrobců zvládnout udržet i těžké zrcadlo.

Musíte se již přesně trefit do definitivního umístění, zrcadlo přilepené páskou nepůjde přesunout. Máte-li jeho pozici přesně změřenou, je montáž ovšem snadná a okamžitá. Nevýhoda? Nespolehlivost takového řešení. V tomto případě nemáte záruku, jak dobře bude páska připevněna. Možná budete mít spíše problém s jejím odstraněním nebo naopak nebude držet vůbec a vám hrozí, že zrcadlo spadne a rozbitím může ještě navíc poškodit například umyvadlo. Jistým vodítkem může být návštěva sklenářství, kde mají s tímto artiklem zkušenost a prodají vám speciální oboustrannou pásku určenou právě k připevnění zrcadla.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články