Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak vybrat lamelový rošt?

  

Naše vlastní postel je jedním z nejdůležitějších míst v našem životě. Průměrně v ní strávíme čtvrtinu až třetinu života, což může představovat až 25 let života. Proto je nesmírně důležité, aby naše postel byla pohodlná a abychom se po spánku v ní probouzeli odpočinutí a plni energie.

Jedním z prostředků, jak toho dosáhnout, je výběr vhodného lamelového roštu, který podpoří ortopedické vlastnosti matrace a je hlavním nositelem funkčnosti celé postele. Díky němu má postel šanci větrat a můžeme si ji nastavit tak, jak potřebujeme.

Jak rošty dělíme?

Rošty nejsou všechny stejné, ale podle použitých prvků, materiálů a funkcí je dělíme do několika skupin:

  • pevné laťové rošty
  • pevné lamelové rošty
  • polohovací rošty
  • motorové polohovací rošty
  • výklopné rošty

Pevný laťový rošt je nejlevnější, odvětrá matraci, ale na naše záda a klouby nemá žádný kladný vliv. Proto se budeme věnovat roštům lamelovým.

Pevné lamelové rošty

Pozitivní ortopedické vlastnosti dobré matrace naopak podporuje pevný lamelový rošt, ale důležitá je u něj kvalita lamel a také způsob jejich uložení. Čím vyšší počet lamel, tím kvalitnější rošt. Ty nejlevnější rošty mají lamely uchyceny v plastových pouzdrech a nízký počet lamel. Střední třída roštů má obvykle 28 lamel, které jsou uchyceny v kaučukových pouzdrech, a mají také středový popruh, který chrání lamely před zlomením, pokud se rošt příliš zatíží. Nejdražší rošty mají až 42 lamel a jsou pro záda nejlepší oporou.

Průměrná nosnost lamelového roštu je kolem 130 kg, ale i pro silnější uživatele se dá koupit rošt s nosností až 180 kg! Kvalitnější rošty mají v místech beder a pánve lamely zdvojené. Jsou nastavitelné a lze díky nim nastavit různou pevnost roštu.

Polohovací rošty

V posteli nejen spíme, ale i odpočíváme, čteme knihy. Někdy máme unavené nohy a chceme je mít výš, jindy potřebujeme mít více pod hlavou. Proto je ideálním řešením rošt polohovací. Mít nohy výše se doporučuje lidem s nemocným srdcem nebo majícím problémy s pohybovým aparátem. Také těhotným ženám může zvednutí nohou ulehčit poslední týdny těhotenství, kdy mají nohy extrémně unavené. Naopak, při nachlazení a rýmě se doporučuje zvednout horní část roštu pod hlavou. Nemocnému se pak lépe dýchá a spí klidněji.

Polohování může být buď mechanické, které se ovládá ručně a naklání rošt v oblasti hlavy a nohou, nebo motorové.  Ty se ovládají ovladačem a ani přitom nemusíte vstát z lůžka. U motorových roštů je na výběr řada typů, z nichž některé mají až čtyři motory. To jim umožňuje změnit polohu lamel na čtyřech místech roštu. Aby byla zachována možnost využívat bezproblémově úložný prostor i pod roštem s motory, montují se nově motory i do bočnic.

Výklopné rošty

Pokud chcete mít pod postelí úložný box, je třeba matraci i s roštem občas zvednout. Proto se vyrábějí výklopné rošty, a to jak  v boční, tak i nožní variantě vyklápění.

Jak si vybrat?

Výběr na trhu je opravdu velký, proto byste si při výběru roštu měli držet následujících doporučení. Stanovte si:

  • co by měl rošt splnit
  • jak moc důležité je pro vás ortopedické hledisko
  • zda vám stačí klasika nebo budete chtít měnit polohu
  • jaký máte pro nákup roštu či roštů finanční limit.

Pamatujte přitom také na fakt, že postel i rošt si nekupujete na jednu sezónu. Máte-li třena problémy se zády, investujte raději do polohovacího a nejlépe motorového roštu. S věkem se pohybové problémy obvykle zhoršují a je tak lépe být připravený hned, než za pár let měnit rošty za nové.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články