Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

Jak vyčistit pračku?

  

Možná si ještě jako já pamatuje takzvané velké prádlo, kdy se ve staré mechanické pračce a samostatné ždímačce vypralo všechno najednou. Byla to dřina, takže maminka byla schopná zapojit nejen tatínka, ale i kohokoli z nás dětí, kdo dostatečně rychle neutekl. Ale naprostá většina lidí už zná jen pračky automatické. Podle Českého statistického úřadu je má 94 % českých domácností. Jsou pohodlné a jejich ovládání je natolik jednoduché, že si s nimi poradí i muži.

Každou pračku je třeba pravidelně udržovat a čistit, a to nejen z venku, ale hlavně uvnitř. Jak často a jakým způsobem ji čistit je dost individuální. Na stav pračky má vliv mnoho faktorů:

  • tvrdost vody
  • používané prací prostředky
  • druh zaměstnání uživatele (například montérky automechanika se na stavu pračky zřejmě podepíší více než džíny a triko učitele)

Nízké teploty nejsou vždy ideální

Prací prášky i pračky se vyrábějí pro stále nižší teploty praní. Šetří se energie, prádlo je dobře vyprané i při 30°, ale pračce se to nakonec nemusí vždy líbit. Proto je dobré aspoň někdy prát třeba montérky nebo ložní prádlo na vysokou teplotu, nebo pustit pračku na 90° jen tak – bez prádla, případně jen s nějakým kusem prádla či látky na vyhození. Špína z pračky se do látky vstřebá a bude zase čistá zvlášť, když do pracího cyklu dáte kyselinu citronovou (3/4 klasického balení prodávaného v drogerii).

Jak a co čistit?

Z vnějšku stačí pračku otřít vlhkým hadříkem od prachu, případně použít některý z klasických saponátů a teplou vodu. U novějších typů se dá hodně částí, zejména plastových, snadno vyjmout a umýt. Základem je opět horká voda a starý zubní kartáček. Tím se dostanete i na méně přístupná místa. Nejlepší je nechat vyjmuté části odmočit v umyvadle s horkou vodou a pak opláchnout.

Filtr hrubých nečistot – lahůdka pro otrlé

Skoro všechny pračky mají filtr, kde se zachycují zapomenuté mince či utržené knoflíky. Každá pračka ho má na jiném místě, ale většinou ho najdete v dolní části. Pokud ho ale nevyprazdňujete poměrně často, budu na vás čekat také špinavá a často i zapáchající vrstvička nánosu. Nezapomeňte si připravit umyvadlo, ve filtru bývá obvykle zbytek vody, tak aby vám neplaval i koupelna. Co jde vyjmout, umyjte. Na vyčištění zbytku doporučuji bavlněný hadr, který nastrkejte co odtoku co nejdále a pak jím otočte. Ven ho vytáhnete špinavý. Důkladně ho vypláchněte od špíny a postup několikrát opakujte, dokud hadr nezůstane relativně čistý.

Buben

Předem plněné pračky vám nedají šanci čistit buben z vnější strany, to můžete jen u praček vrchem plněných (Zdroj: Test praček s horním plněním, Vybero.cz). Abyste se zbavili vodního kamene i jiných nečistot, můžete buď utratit hodně peněz v drogerii, nebo zkusit třeba ocet či sodu. Ale pozor, jak specializované prostředky, tak i ocet se musí dávat ve vhodném množství, jinak byste mohli poškodit gumové obložení bubnu či jiné citlivé části.  Nezapomeňte ani na límec bubnu, který je z gumy. Ta může bez údržby zčernat a pak půjde vyčistit už jen velmi těžce.

Kolik a jak často

Ocet je vhodné použít 2x, maximálně 3x za rok. Kolik přesně, závisí na míře znečištění i tvrdosti vody. Pokud to děláte poprvé, začněte s několika hrnky. Když to nebude stačit, množství zvyšte až na litr. Ocet dejte do pračky a spusťte některý z programů na bavlnu na nejvyšší teplotu. Ocet ale každému nevoní. Místo něj můžete zkusit třeba kyselinu citronovou nebo sodu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2/5 (1 hlas)





Související články