Sprcha versus vana
I do malé koupelny lze umístit vanu – rohovou, nebo kratší klasickou, případně tvarově atypickou. Ale pokud neholdujete dlouhým koupelím, sprcha je do malého prostoru praktičtější. Může to být jak klasická sprcha s vaničkou, tak i stavebně oddělený prostor v části koupelny, kde můžete mít i masážní trysky, sedátko a další vymoženosti.
Návrh koupelny CC: PIRO
Méně je více
Je-li naše koupelna malá, přecpat ji nábytkem a dalším vybavením není řešení. Můžete ale zkusit méně obvyklé postupy, třeba si nechte udělat nábytek na míru, ale trochu jiný, než si můžete koupit v každém obchodu s nábytkem. Například skříňka na ručníky může vyplnit prázdný prostor, aniž by bránila umístění pračky a otopného žebříku – umístěte ji nad ně do dostatečné výšky, abyste mohli vyjímat pohodlně prádlo z pračky i sušit ručníky. Závěsné kusy nábytku navíc působí vzdušněji než samostatně stojící.
Optické triky
Čím menší koupelna, tím světlejší by měly být barvy obkladů, dlažby i nábytku. Opticky se tak prostor zvětší. Důležité je i kvalitní osvětlení. Pokud v koupelně nemáte denní světlo, mělo by v ní být kromě stropního svítidla i vhodně nasvícené zrcadlo. Hitem poslední doby jsou třeba voděvzdorné LED pásky. Dají se ohýbat přizpůsobit každému požadovanému tvaru. Velké zrcadlo také místnost rozšíří. Ostatně, zrcadla mohou být i na skříňkách, nebo si pořiďte zrcadlovou zástěnu sprchy.
Úložné prostory
Můžete využít všechny možné úložné prostory – skříňku pod umyvadlo, drátěné nebo plastové police na sprchové gely a šampony nad vanu nebo do sprchy, ale třeba i kapsáře na nejrůznější drobnosti, kterých je dříve či později každá koupelna plná. Vzhledem k vlhkosti v koupelně jsou vhodnější kapsáře plastové.
Menší, ale stejně funkční
Umyvadlo nebo toaleta může mít menší hloubku. Jejich funkce se nezmění, ale zaberou v koupelně méně místa. Vzdušnější jsou oblé tvary, ale podle architektů jsou zase hranaté funkčnější. Zkuste si raději předem, co vám vyhovuje u prodejce.