Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Renovace parket jak na to?

  

Dřevo je dřevo, i na podlaze. Jednou z nejpopulárnějších podlahových krytin jsou parkety. Najdete je na zámcích, v historických domech, ve starších činžácích i v novostavbách. Jednou za pár let je ale i parketám třeba věnovat větší renovaci, vrátit jim původní lesk a zbavit se i vrzání uvolněných parket.

Závady | Opravy

Nejčastější závady parket

Vrzání

Způsobuje ho vysychání dřeva, které i po několika letech pracuje. Díky změnám teplot a vlhkosti v místnosti mění parkety svůj objem – roztahují se a zase stahují. Když se to děje dlouhé měsíce a roky, mohou se jednotlivé parkety uvolnit či odlepit a bude je na podkladu držet jen drážka a péro. Když na ně stoupnete, budou vrzat, protože se dřevěné části o sebe třou.

Skvrny

Občas se něco vyleje, sluneční paprsky padají jen na některá místa, jindy zase přestavíme nábytek. To vše se může podepsat na barevné nejednotnosti parket a jejich opotřebovanému vzhledu.

Škrábance, dírky, úlomky

Ještě hůř vypadají mechanicky poškozené parkety, ať už se jedná o odštípnutí části, škrábance třeba po kolečkové židli či jiné vady na kráse.

Staré parkety

CC: pexels

Čtěte také: Pokládka plovoucí podlahy | Jak sladit dveře a podlahy? | Kvalitní podlahy | Rady jak čistit parkety

Co s tím? Možné opravy parket

Při renovaci budete mít několik možností, jak parkety opravit. Pokud máte parkety uvolněné, poškozená místa rozeberte a uvolněné parkety přeložte. Lepte jen skutečně kvalitním lepidlem a parkety poté zatěžkejte aspoň na 12 hodin. Mechanicky poškozené parkety buď vyměňte, nebo menší závady opravte akrylátovým tmelem, nebo voskem ve stejném odstínu, jakou mají parkety. 

Parkety mají ale rády i radikálnější zásah a tím je důkladné vybroušení celé podlahy. Mírně poškozené parkety stačí zbrousit jen asi o 1 mm. V podstatě se jen odstraní původní lak. Víc poškozené parkety se brousí asi do hloubky 3 mm, a to v několika vrstvách, vždy jiným směrem a stále jemnější zrnitostí. Broušení je dost velká dřina, takže si na to můžete objednat i odborníky, ale není to úplně levné. Za metr čtvereční zaplatíte zhruba 200 – 300 Kč.

Jak vypadá takové broušení parket:

Jak se provádí tmelení parket:

Kompletní ukázka položení parket bez pera a drážek:

Zbroušenou vrstvu očistěte. Ale prach z broušení nevyhazujte, může se hodin na vytmelení spár mezi vrzajícími parketami, protože má jejich barvu. Zbroušenou podlahu nalakujte minimálně třemi vrstvami a jako poslední krok i naolejujte, nebo navoskujte. Vosk či olej, případně speciální prostředky na dřevěné podlahu je ale vhodné aplikovat aspoň jednou za rok.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články