Topení

Jaké dřevo je vhodné na topení?

Stále více lidí doma topí dřevem. Ať už se jedná o menší přitápění, nebo je topení dřevem jediný zdroj tepla doma, je dobré vědět, které dřevo je na topení nejvhodnější. Není zkrátka dřevo jako dřevo. 

Jednoduchý postup údržby bojleru svépomocí

Bojler je nádoba na ohřev vody a používá se v Evropě už desítky let. V posledních desetiletích se setkáváme nejčastěji s bojlery ohřívanými topnou spirálou na elektřinu. Ačkoli máme na výběr z mnoha výrobců, většina bojlerů je jedno-nádržových. Existují ovšem i vícekomorové bojlery, například se dvěma nádržemi, kde se v té první voda předehřívá, aby v nádrži druhé byla vespod už voda teplejší a nedocházelo při větším odběru ke skokovému efektu náhlého ochlazení vody.

5 možnosti topení v dřevostavbě

Možnosti vytápění jsou široké, každé má své výhody i nevýhody. Pro každou domácnost je důležité zvážit, jaké jsou její potřeby a který druh topení by pro ni byl nejlepší. Zvolený způsob topení by měl být jak efektivní, tak výhodný.

Jak opravit ventil u radiatoru

V dnešní době již domácí radiátory nemají jen ventil schopný zapnout a vypnout přívod horké vody, ale disponují termostatickou hlavicí schopnou přívod regulovat a tím udržovat teplotu v místnosti na požadované hodnotě. Jak takový ventil vyměnit?

Metody měření dříví - značky plm, prm, sprm

Srovnání metru krychlového, metru prostorového skládaného a metru prostorového sypaného.

Jak dlouho sušit dřevo pro topení v krbu a kamnech?

Ať už budeme hovořit o krbových kamnech, které jsou momentálně velkým hitem v řadě rodinných domů nebo kamnech, nacházejících se zejména na našich chatách a chalupách, spotřeba dřeva v zimním období je opravdu velká... Právě proto je třeba, abychom byli dobře připraveni se zásobou, ať už mrazíky uhodí větší či menší. Taková příprava však není jen otázka sezóny, ale naopak i několika let, pokud zrovna neseženeme již suché a rovnou použitelné dřevo k topení. To, jak bude náš dům vytopen, záleží na druhu, kvalitě a stupni vysušení dřeva.

Jak poznáme, že je dřevo dostatečně proschlé?

Dřevo se v našich končinách využívá k nejrůznějším účelům. Vyrábí se z něho nábytek, používá se ve stavebnictví. Mnoho z nás také využívá dřevo k vytápění svých příbytků. Jedná se tedy o multifunkčního pomocníka. Ať už se rozhodneme dřevo využívat k jakémukoliv účelu, měli bychom si vždy ověřit, zda je dostatečně proschlé. V případě opačného stavu by jeho zpracování nemuselo být vhodné, jelikož by mohlo napáchat více škody než užitku. Jaká je tedy ideální vlhkost pro jeho využití a zpracování? Jak poznáme, že je dřevo dostatečně proschlé? Tak přesně na tyto otázky by Vám měl odpovědět následující text.

Jak postupovat při odvzdušňování topení?

Jestli jste si v určitém momentě všimli, že topení sice funguje na plný výkon, na teplotě v místnosti se to však nijak neprojevuje, na vině může být fakt, že topení je nedostatečně odvzdušněné. Přípravu na topnou sezónu bychom rozhodně neměli podcenit. Které zásady je nutné dodržovat a jak při odvzdušnění přesně postupovat?

Jak vyměnit termostatickou hlavici?

Termostatické hlavice jsou už dnes běžným standardem, ale dost z nás si ještě pamatuje černá plastová kolečka, která uměla radiátor buď otevřít naplno, nebo zavřít. Nic mezi tím nastavit nešlo, takže jste buď mrzli, nebo se potili.

Jak spočítat velikost radiátoru?

Pokud si pořizujete nové topení, nebo měníte radiátor v některé z místností, měli byste si nejprve zjistit, jak veliké radiátory skutečně potřebujete. Předimenzované topení by totiž znamenalo nejen zbytečně vysoké pořizovací náklady, ale také vyšší provozní náklady.  Pokud se chystáte na komplexní změnu vytápění, je projekt od odborníka dobrou investicí. Daleko přesněji zmapuje vaše potřeby a navrhne vhodné radiátory a další prvky otopné soustavy. Může tak přizpůsobit zdroj vytápění i typy radiátorů přesně vašim podmínkám a tím vám do budoucna ušetřit hodně peněz.

Jak vyčistit radiátory?

Přiznejme si, že při radikálním úklidu domácnosti, jsou radiátory poměrně opomíjenou záležitostí. Čištění radiátorů je práce poměrně složitá, avšak velice důležitá. Vnitřní část radiátorů je za celý rok zanesená nemalou vrstvou prachu. Tato prachová vrstva se uvolňuje do prostředí a může nám způsobit nepříjemné zdravotní potíže. Pravidelným čištěním radiátorů můžeme předejít zdravotním potížím u nás i našich dětí. Jednou z největších komplikací života v prašném prostředí je vznik alergií nebo astmatu.

Jak vyčistit zadehtovaný kotel?

Nejlepší radou je samozřejmě prevence, to nám poradí každý prodejce kotlů. A prosazuje si svou, že kotel nebude zadehtovaný, jestliže budeme používat jen doporučené palivo a dřevo používané k topení bude vždy vyschlé. Pravda je, že dehtování kotle a komína tímto způsobem omezíme, ale rozhodně mu nezamezíme. Jednou se nám to s největší pravděpodobností prostě stane, pokud se to však děje opakovaně a topíme doporučeným palivem je problém např. v předimenzovaném kotli, pak topíme na nízké teploty a zadehtováno máme hned, pro zamezení dehtovaní se doporučují teploty okolo 90°C.

Jak na podlahové topení?

Podlahové topení je moderní a uživatelsky velmi příjemný způsob vytápění. Skvělý je jak v koupelně, kde díky němu odpadá nepříjemný chlad od nohou, tak i v obývacím pokoji. Tam je podlahové topení vynikající zvláště pro rodiny s malými dětmi, které tráví velké části dnů hraním na podlaze.

Jak opravit tekoucí radiátor?

Radiátor je v současnosti nezbytnou součástí téměř každého domu i bytu. Ať už máte článkové, nebo modernější deskové, klasické litinové či ocelové, nebo hliníkové nebo měděné, může se stát, že vám z něj někde začne unikat voda. Mohou to být jen kapky, nebo rovnou pramínek, v každém případě je třeba radiátor opravit, jinak nebude pořádně hřát a vy budete běhat sem tam s umyvadlem nebo hrnečkem a odstraňovat následky.

Jak schovat trubky od topení?

Trubky od topení jsou většinou nedílnou součástí každého domu či bytu, kde se vytápí radiátory. V řadě případů mohou tyto trubky působit poněkud nevzhledně, což může narušovat celý interiér. V současné době existuje řada různých způsobů, díky kterým můžeme trubky od topení v interiéru schovat. Tato řešení mají jednak estetickou funkci, ale jsou i velmi praktická, protože se díky nim snižuje riziko spálení o ohřátou trubku. Jak schovat trubky od topení rychle a jednoduše? Níže se dočtete o několika vhodných možnostech, které můžete ve své domácnosti vyzkoušet.

Jaký kartáč na čištění deskových radiátorů?

Zdá se vám, že máte v místnosti spoustu prachu a nevíte odkud se bere? Vaše záclony jsou věčně šedivé a  podlaha, kterou každý den utíráte, je stále zaprášená? Mnoho lidí si ani neuvědomí, že tento problém může způsobit zaprášený a špatně vyčištěný radiátor. Čištění radiátorů je věc, která by se měla dělat a určitě by se na ni nemělo zapomínat! Na radiátor odkládáme různé věci, většinou mokré a odkapávající voda společně s pavučinami a prachem zanechává uvnitř špínu.

Jak rozmrazit vodu v trubkách? Rady

Venku mrzne, až praští a vám přibývají na čele vrásky, protože marně přemýšlíte, jak rozmrazit vodu v trubkách? Na následujících řádcích se dozvíte hned několik receptů, jejichž prostřednictvím se vám to určitě podaří. Hlavně zapomeňte na nepříliš bezpečné způsoby, k nimž patří rozmrazování pomocí otevřeného ohně nebo dalších zdrojů s nepřiměřeně vysokou teplotou.

Jak odvzdušnit topení?

Údržba radiátorů

Topení by se mělo odvzdušnit minimálně jednou ročně před začátkem topné sezóny. Vhodné je jej ale rovněž provést, pokud zjistíme, že některý z radiátorů netopí celý. Zavzdušnění způsobují vzduchové bubliny, které se do topení dostávají přes netěsnící sváry trubek či při rychlém napuštění vodou. Pokud má radiátor ventil, můžeme sami odvzdušňovat, pokud tomu však není, je třeba v domě požádat sousedy z vyšších pater.

Jak funguje čtyřcestný ventil?

Čtyřcestný ventil

Ventily nám slouží k regulaci průtoku kapaliny. Rozlišujeme je podle způsobu regulace a počtu přívodů a odvodů. První kritérium nám dělí ventily na kohoutové, sedlové, talířové, membránové, jehlové, kuličkové a klapkové. Podle počtu odvodů se nejčastěji setkáme s dvojcestnými, třícestnými a čtyřcestnými typy. Ventily se označují dvěma číselnými hodnotami oddělenými lomítkem, kde první číslo označuje počet odvodů a přívodů a druhé možné polohy. Například údaj 4/2 znamená, že se jedná o čtyřcestný ventil s dvěma nastavitelnými polohami.

Jak ohnout trubku?

Ohýbání trubek

lze rozdělit na dva základní způsoby. První z nich je za studena, který lze provést jak ručně, tak za pomocí ohýbačky. Pokud trubku není možné takto tvarovat, můžeme ji ohnout za tepla. Často ji v tomto případě plníme náplní. Nejčastěji nám k tomuto účelu slouží písek.

Jak zakrýt trubky od topení?

Jsou přínosem i k zlosti. V zimě nám rozvedou teplo do celého bytu, ale při každodenním pohledu na ně nejedna hospodyňka šílí. Ano, řeč je o trubkách od topení. Často naruší celkový design interiéru i domácí pohodu. Jak tedy ukrýt nevzhledné trubky?

Jak vybrat krb s výměníkem?

Vytvořit si doma originální atmosféru dávných časů, ocitnout se jako mávnutím kouzelného proutku v pohádce či v chalupě u babičky, a ulevit svému rodinnému rozpočtu - to vše a mnohem více přináší vybudování krbu pomocí krbové vložky. Složenky a roční vyúčtování topné sezóny vám už strach nenaženou a vaše bydlení získá nový rozměr.

Jak natřít topení? radiátory bez rzi

Staré oprýskané radiátory, jsou sice funkční, ale nenadělají vůbec žádnou parádu. Spíše naopak. V čisté uklizené místnosti dokáží pořádně pokazit estetický dojem. Pokud se tedy chystáte třeba malovat, zvažte, jestli k malování rovnou  nepřidat i renovaci radiátorů. Není to zas tak složité, jak to vypadá.

Jak hoří papírové brikety?

Energie v dnešní době stále zdražují a mnoho lidí se jen děsí, když zjistí, kolik utratili za elektřinu, plyn, případně dřevo. Vytápíte svůj dům právě pomocí drahého dřeva či briket? Kupí se vám doma reklamní letáky, noviny či jakýkoliv jiný druh papíru? Potom určitě oceníte velice zajímavou alternativu výhřevu - papírové brikety.

Jaké topení do koupelny?

Koupelna je jednou z nejdůležitějších místností v našem domově, která nám a celé naší rodině poskytuje optimální podmínky pro každodenní hygienu. Není tedy divu, že při rekonstrukci či výstavbě patří koupelna na přední příčky zvýšeného zájmu o líbivý vzhled a praktické uspořádání jednotlivých komponentů.

Jaké způsoby vytápění existují?

Každý z nás stojí někdy před otázkou, jaký způsob vytápění zvolit. Bez topení se v našich končinách zkrátka neobejdeme. Topná sezóna začíná obvykle na přelomu října a listopadu (někdo topí i dřív) a končí v dubnu nebo dokonce v květnu. Zkrátka topíme po většinu roku. Jaký způsob vytápění se nabízí, jaké jsou výhody a nevýhody? Pojďme si toto téma rozebrat podrobněji.

Vyhledávání

Aktuální články